Prezydent zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP

We wtorek, 12 maja 2020 r., w Pałacu Prezydenckim odbyła się ceremonia, w czasie której prezydent Andrzej Duda zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP; obecny był też m.in. szef rządu Mateusz Morawiecki oraz szef MON Mariusz Błaszczak.

Treść wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy:

 

Szanowny Panie Premierze,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Panie Generale,

Wszyscy Szanowni Państwo!

Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj zatwierdzić w ten ostateczny sposób niezwykle ważny dokument dotyczący bezpieczeństwa naszego państwa i regulujący związane z nim kwestie, mianowicie Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Przygotowanie tego dokumentu zajęło kilka lat. Odnosi się on przede wszystkim do zmian, które nastąpiły w ostatnim pięcioleciu i tej rzeczywistości, która w związku z tym jest dzisiaj, i w której musimy działać, patrząc także w przyszłość – jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszego państwa, potencjalne zagrożenia i potencjalne kierunki rozwoju.

 

Ostatnia Strategia Bezpieczeństwa Narodowego, dokument, który obowiązywał do tego momentu, pochodziła z grudnia 2014 roku. Jakże inna wtedy była rzeczywistość naszego bezpieczeństwa, i to pod każdym względem: militarnym, infrastrukturalnym, także pod względem zdrowotnym. Ta strategia uwzględnia wszystkie aspekty, które pomiędzy grudniem 2014 roku a dniem dzisiejszym się wydarzyły. Dosłownie „dniem dzisiejszym”, ponieważ – za co bardzo chcę podziękować Panu Premierowi, Panom Ministrom, Radzie Ministrów i wszystkim ich współpracownikom – nad tą strategią pracowaliśmy dosłownie do ostatniego dnia, uwzględniając również wszystkie kwestie związane z niebezpieczeństwami epidemicznym, z którymi zetknęliśmy się w szczególności w ostatnim czasie, i które w oczywisty sposób prowadzą do tego, że trzeba przedsięwziąć także w tej strategii odpowiednie działania na przyszłość.

 

Szanowni Państwo,

w 2014 roku, kiedy poprzednia strategia była przyjmowana, na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej nie było jeszcze wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego, wojsk amerykańskich, to była zupełnie inna rzeczywistość. W międzyczasie był szczyt NATO w Warszawie, przybyły do nas wojska sojusznicze. Mamy dzisiaj ponad 4000 żołnierzy amerykańskich w naszym kraju, mamy żołnierzy innych państw NATO w ramach Enhanced Forward Presence, czyli wysuniętej obecności sojuszu. Mamy dzisiaj tutaj rzeczywiście wschodnią flankę sojuszu, czego w 2014 roku nie było, co jest oczywistym dzisiaj elementem bezpieczeństwa i dla nas, i dla państw bałtyckich, i dla państw NATO południowej części Europy. Nie mieliśmy wtedy współpracy w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki, nie mieliśmy wtedy współpracy infrastrukturalnej, politycznej i gospodarczej w ramach Trójmorza – a więc tych nowych elementów, które w międzyczasie pojawiły się, a mają bardzo poważny związek z bezpieczeństwem w różnych jego aspektach, jest bardzo wiele.

 

Nie było wtedy gotowego gazoportu w Świnoujściu. Dzisiaj on jest, rozbudowujemy go do 7,5 miliarda metrów sześciennych rocznie. Dzisiaj rozpoczynamy również – można o tym już śmiało mówić, bo są to fakty – budowę Baltic Pipe, a więc tego gazociągu, który ma prowadzić gaz z Szelfu Norweskiego poprzez Danię po dnie Morza Bałtyckiego do Polski. To są wielkie inwestycje choćby w sektorze energetycznym, które właśnie mają nam gwarantować bezpieczeństwo, mają nam gwarantować także i suwerenność gazową, uniezależnienie od dotychczasowego monopolu, jaki miał Gazprom, jeżeli chodzi o dostawy do Polski, a przede wszystkim uniezależnienie od dostaw z Rosji, z którego to powodu dotychczas bardzo cierpieliśmy. Choćby przez to, że na mocy wciąż jeszcze obowiązującej do 2022 roku umowy gazowej, gaz, który importujemy z Rosji, jest nam sprzedawany drożej, niż muszą za ten gaz płacić Niemcy. Jest to więc oczywisty efekt tego, że nie byliśmy tu w pełni suwerenni, nie mieliśmy pełnej dywersyfikacji. Byliśmy zmuszeni do tego, aby taki kontrakt podpisać. Oczywiście kontrahent bezwzględnie wykorzystał to, by podyktować nam wyższą cenę.

 

Dzięki tym wszystkim inwestycjom unikniemy – wierzę w to głęboko – takich niebezpieczeństw w przyszłości i ta strategia działania w tym zakresie przewiduje, także jeżeli chodzi o budowę interkonektorów gazowych z państwami z nami sąsiadującymi, jeżeli chodzi w ogóle o rozwój sieci gazowej w naszej części Europy, w Europie Środkowej.

 

Ale to, oprócz tego, oczywiście także i wspomniane już bezpieczeństwo militarne. Nie tylko w aspekcie obecności sojuszniczej, lecz także i tego, że o 30 tys. żołnierzy zwiększyły się w ciągu tych pięciu lat nasze Siły Zbrojne, że powstał nowy rodzaj Sił Zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej; że wzrosło uposażenie żołnierzy, i to w sposób niepomierny, bo średnio o 30%; że zwiększyły się ogromnie nasze wydatki na obronność, bo to prawie wzrost o 40% w stosunku do 2014 roku. W istocie zatem te zmiany są tutaj ogromne.

 

Podpisaliśmy wiele bardzo ważnych kontraktów, które mają prowadzić do modernizacji wyposażenia naszej armii. To choćby rakiety HIMARS, zestawy obrony przeciwrakietowej Patriot, to choćby myśliwce piątej generacji F-35, na których dostawę także umowa ze Stanami Zjednoczonymi została podpisana. Ale to cała modernizacja naszej armii, także w ogromnym stopniu w oparciu o to, co oferuje przemysł krajowy: armatohaubice Krab, moździerze Rak – a więc wszystko to, co dzisiaj znamionuje nowoczesną armię, a w co dalej chcemy polskie wojsko wyposażać, stanowi także ten element naszej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

 

To także i obszar bezpieczeństwa ekologicznego, bezpieczeństwa środowiskowego, który również w tej strategii jest poruszony. I wreszcie aspekt bezpieczeństwa zdrowotnego, choćby właśnie w tym epidemicznym obszarze, o który strategia została mocny sposób w ostatnim czasie uzupełniona. Bo tak też życie pokazało, że to są właśnie te zagrożenia, na których przyjęcie i odparcie musimy być gotowi.

 

Chciałem bardzo serdecznie podziękować jeszcze raz Panu Premierowi, wszystkim współpracownikom Pana Premiera i w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, i Panom Ministrom, i we wszystkich ministerstwach za prace nad tą strategią, za pochylenie się; Biuru Bezpieczeństwa Narodowego, które już w 2018 roku otrzymał ode mnie wytyczne co do kierunków tworzenia tej strategii i przygotowało pierwsze wskazania w tym zakresie. Razem później pracowaliśmy nad tym i to, co dzisiaj zostało przeze mnie ostatecznie zatwierdzone, stanowi rzeczywiście efekt właściwie ponad dwuletniej pracy i współpracy pomiędzy prezydentem wspieranym przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego a Radą Ministrów, premierem.

 

Bardzo dziękuję, Panie Premierze. Mam nadzieję, że teraz, w najbliższym czasie, będziemy mogli do tego dodać jakże ważną ustawę o zarządzaniu bezpieczeństwem narodowym, a także o obronie cywilnej i ochronie ludności, bo to są te akty, które powinny tę strategię uzupełniać. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie powołamy odpowiednie zespoły, które te akty prawne opracują, i będą one mogły zostać przedstawione parlamentowi jako wypełnienie tych ram, które tworzy Strategia Bezpieczeństwa Narodowego.

 

Jeszcze raz dziękuję, bardzo się cieszę, że ten dokument jest. Bardzo się cieszę, że te kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym uwspółcześniliśmy, bo takie są wymagania czasów i taki był też nasz obowiązek jako tych, którzy dzisiaj sprawują władzę wykonawczą w Polsce. Ale to także i kwestia budowania systemu bezpieczeństwa i tworzenia ram dla rozwijania tego systemu bezpieczeństwa w przyszłości. Wierzę w to, że dzięki temu nasza ojczyzna i wszyscy mieszkający w niej obywatele będą mogli żyć spokojnej i bezpieczniej. Dziękuję bardzo.

za: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,1049,wystapienie-podczas-uroczystosci-zatwierdzenia-strategii-bezpieczenstwa-nat.html

 

Od redakcji WPS:

Zachęcamy do zapoznania się z  powyższym tekstem i do merytorycznej dyskusji.

Uwaga: Komentarze z inwektywami będą kasowane.

PZ

9 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

9 responses to “Prezydent zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP

 1. przyjaciel

  Podsumuje to tak:
  1 nasze bezpieczeństwo opieramy na sojuszach (papierowych?)
  2 cieszymy się że nie sprowadzamy już tyle gazu z Rosji ale dywersyfikujemy (nikt nie mówi ile za to płacimy, ale ważne ze nie od Ruskich)
  3 mamy nowoczesne uzbrojenie ( oczywiście na papierze w 202X którymś roku, jednocześnie upierdzielamy rodzimy przemysł zbrojeniowy i uzależniamy się od USA)
  4 nie mamy rozsądnej obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej
  5 mamy coraz mniej sprawnych f16 konstrukcji z lat 70 z nowymi bebechami.
  6 zamiast szukać przyjaciół na wschodzie a kasę wydawać na gospodarkę, tworzymy sobie skrupulatnie od wielu lat nowego wroga i pompujemy kasę w amerykańskie lobby zbrojeniowe.
  7 tych 5000 tyś żołnierzy USA z fortu tramp czy jak on się tam nazywa ma nas bronić, wolimy to niż inwestycje w własny przemysł i technologie , które zostaną u nas i są nasze, dają miejsca pracy i unikalny sprzęt wojskowy na który nie potrzebujemy kodów od obcego mocarstwa

  tak w skrócie widzę tą nową strategię.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Bili de kid

  Strategia bezpieczeństwa państwa (państwowego) czy narodu, bo to dwie różne rzeczy. Podejrzewam bełkot i wodolejstwo.

  Polubienie

 3. ani słowa o gwarancji nietykalności i respektowania niezbywalnych praw człowieka wobec Polek i Polaków w Polsce przez państwo i jego instytucje

  Polubienie

 4. Klemens

  Nic o bezpiece wewnętrznej i nielegalnych eksperymentach realizowanych przez sojusznicze wojska i podwykonawców na Polakach. Ogłupianie ludzi – to potrafią. Niech się przyznają do zbrodni judeosataniści.

  Polubienie

 5. Warto zwrócić uwagę na mapę baz US Army w Polsce:

  i porównać ją z mapą Polski z 1939r.:

  Co prawda Toruń i Poznań znajdowały się w granicach IIRP, ale przecież tuż obok Torunia leży Kwidzyń, a w nim znajdują się groby mistrzów zakonu krzyżackiego (Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie). Do Poznania Niemcy – Zachód – rościły pretensje od dawna, a Orzysz to przecież Prusy Wschodnie.

  Opcja żydowsko-europejska (PO + reszta) od jakiegoś czasu wyraża obawy, że PiS – opcja żydowsko-anglosaska – zamierza wyprowadzić Polskę z UE (powtarzają to i dzisiaj w kampanii prezydenckiej, np. A.Michnik), co w kontekście opuszczenia UE przez Wlk.Brytanię jest całkowicie realne – wygląda na to, że żydowsko-anglosaska finansjera przygotowuje się do dłuższego konfliktu z Rosją realizowanego oczywiście cudzymi rękami.

  Rządzone przez Żydów USA, niezależnie od wewnętrznych problemów, nie chcą jednak stracić kontroli nad UE i próbują jednocześnie ograniczyć wpływy i kontakty gospodarcze UE z Rosją (np. blokowanie drugiej nitki Nord Stream).
  W związku z tym, że Ukraina straciła szansę na wejście do NATO i UE (to efekt rosyjskiej polityki: konflikt zbrojny Ukraina – DRL, ŁRL, a NATO i UE boją się otwartego konfliktu z Rosją) żydowskie USA być może spróbują powtórzyć rosyjski wariant taktyczny z Polską i stworzyć pas (na razie Polska, Ukraina) rozdzielający Rosję od UE, z którego jednocześnie będzie można inicjować konflikty zbrojne przeciw Rosji bez angażowania NATO i UE.
  To wszystko będzie oczywiście wymagało czasu, bo trzeba będzie oddzielić od Polski wszystkie Ziemie Odzyskane, co może nastąpić jeszcze w ramach UE po zreformowaniu euroregionów i przeprowadzeniu referendów z pytaniem: „do której stolicy regionu chcesz wpłacać podatki i czerpać adekwatne korzyści -?”. Łatwo sobie wyobrazić jak zagłosują zmanipulowani Polakatolicy i Polacy, a zresztą nie ma najmniejszego problemu, żeby wynik referendum był zgodny z założeniami żydo-reżimowych władz.
  Żydo-katolicki Kościół stanie oczywiście po stronie demokracji zachodniej i w tym duchu będzie przekonywał swoje owieczki. – Nie wszyscy wiedzą, że żydo-katolicki Kościół uznał polsko-niemiecką granicę na Odrze i Nysie dopiero w 1972r. , dwa lata później niż uczyniła to NRF, za zgodą, czy na polecenie Waszyngtonu.

  Tu należy także wspomnieć o Ruchu Autonomii Śląska, organizacji (powstała już w styczniu 1990r.) wpisanej do KRS w czerwcu 2001r. za rządów J.Buzka (AWS – wspierana przez żydo-katolicki Kościół), która w oczywisty sposób dąży do oderwania Śląska od Polski. RAŚ mimo oczywistego antypolskiego charekteru nie został zdelegalizowany przez żaden żydowski reżimowy rząd IIIRP. Kolejni prezydenci IIIRP pzryznawali najwyższe odznaczenia wszelkim inicjatywom i osobom kwestionującym polski charkter Ziem Odzyskanych.

  Ale jak nie dopuścić do realizacji tej nieprzyjemnej hipotezy? Oczywiście konieczna jest bezwzględna likwidacja żydowskiego reżimu IIIRP, eliminacja żydo-katolickiego Kościoła z polityki – ale do tego potrzeba narodowej samoorganizacji, a przede wszystkim potrzeba politycznego rozumu Polakatolików i Polaków, a to towar bardzo dzisiaj deficytowy.

  Polubione przez 2 ludzi

 6. No właśnie, czy tu w ogóle jest o czym dyskutować…? Ten dokument to głównie dość przewidywalne lanie wody w bardzo dobrze znanej nam retoryce…

  Polubione przez 1 osoba

 7. wasa

  Szanowni państwo to jest jeszcze jeden dowód na to ,że NIE jesteśmy wolnym i nezależnym krajem, jesteśmy płatnym najemnikiem i niewolnikiem wykonującym rozkazy z Waszyngtonu. No cóż takich wybraliśmy ludzi do ogłupiania narodu.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.