Prowokacja jako narzędzie polityczne

„Stworzę propagandowy powód rozpoczęcia wojny; nieważne, czy będzie on wiarygodny” – zapewniał swoich generałów Hitler na posiedzeniu sztabu głównego 22 sierpnia 1939 roku. Takim właśnie powodem była prowokacja gliwicka.

31 sierpnia 1939 do budynku radiostacji w wówczas należących do Niemiec Gliwicach wtargnęło kilku uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych. Napastnicy sterroryzowali niemiecką załogę i nadali po polsku komunikat: „Uwaga! Tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach…”.Prawda o prowokacji gliwickiej wyszła na jaw dopiero na procesie w Norymberdze.

Prowokacja jest podstępnym i celowym działaniem mającym na celu spowodowanie reakcji ofiary prowokacji, zazwyczaj szkodliwej dla niej i często dla osób z nią związanych lub organizacji, jak np. wywołanie silnych emocji, niekontrolowanego zachowania, złamanie prawa. Przedmiotem prowokacji mogą być zarówno pojedyncze osoby, grupy osób, ale także masowe zgromadzenia ludzi lub wręcz całe narody i państwa.

W psychologii prowokacja jest świadomym wymuszeniem określonych zachowań, reakcji lub działań, często agresywnych i nagłych, poprzez oddziaływanie na psychikę, niekoniecznie zgodne z obranymi przez daną osobę zasadami i wyznawaną ideologią.

Słowo „prowokacja” słyszymy nadzwyczaj często w przekazach medialnych, w wypowiedziach polityków, a także prawników. Pojęcie to ma także legalną ustawową definicję w art. 24 kodeksu karnego. Ustawa Kodeks karny reguluje zasady ponoszenia odpowiedzialności karnej prowokatora, czyli osoby, która nakłania inną osobę do popełnienia przestępstwa. Charakterystyczne dla tej instytucji jest to, że działanie prowokującego ma na celu wyłącznie to, aby przeciwko osobie nakłanianej skierować postępowanie karne. Zgodnie z art. 24 kk prowokator odpowiada jak za podżeganie.

Ten nieco przydługi wstęp służy jedynie próbie uczulenia na pewien szczególny rodzaj prowokacji, jaką jest prowokacja polityczna. Obserwując od wielu lat życie polityczne w Polsce uważam, że prowokacja, to wysoce efektywny sposób zarządzania nie tylko świadomością Polaków, ale i ich decyzjami oraz zachowaniami politycznymi. Trafia on w szczególne cechy zbiorowej psychiki Polaków jakimi są naiwność, emocjonalność i preferowanie akcyjności zamiast wytrwałego, konsekwentnego działania.

W historii naszego kraju, zarówno tej odległej, jak i zupełnie niedawnej prowokacja polityczna powodowała często tragiczne skutki, których konsekwencje przenosiły się na całe pokolenia. Tak było z powstaniami narodowymi XIX wieku. Tak było również z nieszczęsną wyprawą kijowską Piłsudskiego. W czasach nam bliższych zarówno w okresie PRL-u ( wystarczy wspomnieć wydarzenia czerwcowe w Poznaniu w 1956 r.; wydarzenia marcowe 1968 r.; wydarzenia grudniowe na Wybrzeżu w 1970 r.;) , jak i w okresie szczególnej fazy Polski Ludowej, tzw. „ rewolucji Solidarności” ( wydarzenia bydgoskie z marca 1981 r.), czy w okresie już III RP ( tzw. afera gruntowa wymierzona w A.Leppera) – prowokacja była głównym narzędziem i sposobem osiągania określonych celów politycznych, a nawet fundamentalnych przełomów politycznych.

Od działań o charakterze prowokacji politycznej nie jest wolna i nasza współczesność i nasze państwo. Obecnie przeżywane już nie tylko tygodnie, ale miesiące politycznego, ustrojowo-konstytucyjnego i społeczno-gospodarczego chaosu w cieniu sztucznie wykreowanej, globalnej pandemii COVID-19, sprzyjają wszelkiego rodzaju prowokacjom, w tym także tym najgroźniejszym – politycznym.

Na rozchwianej, zdestabilizowanej scenie politycznej pojawiają się sezonowi gracze, różnego rodzaju polityczni happenerzy, będący wytworem zakulisowych socjotechnicznych warsztatów. Podszywają się pod reprezentantów różnych grup społeczno-zawodowych, a nawet środowisk politycznych, i uwodzą naiwnych uczestników akcyjne zgromadzeń- prostackimi sloganami. Wykorzystują rzeczywiste niepokoje i problemy społeczne, próżnię ideowo-programową państwa i w łatwy sposób okresowo kanalizują energię i nadzieje społeczne.

Odpowiedzialne środowiska polityczne mają obowiązek demaskować te socjotechnicznie wykreowane kukły. Mają obowiązek nie tylko przestrzegać przed destrukcją w wykonaniu prowokatorów, ale przeciwstawiać im rozwagę polityczną, społeczną odpowiedzialność oraz dojrzałą analizę zjawisk i pozytywny program rozwiązań zarówno bieżących problemów, jak i długofalową wizję rozwojową.

PZ

 

 

 

9 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

9 responses to “Prowokacja jako narzędzie polityczne

 1. Bili de kid

  Ostatnie trzy dekady były pod kontrolą agentury niemieckiej, a to co widzimy teraz to wojna „krysz”, bo BND jest zastępowana przez CIA (w uproszczeniu), stad to zamieszanie w którym nie widać jakiś konkretnych celów czy przyczyn.

  Moment przypomina ten zaraz po zakończeniu IIWŚ kiedy kształtował się nowy ład i który świetnie wyczuł i wykorzystał Bolesław Piasecki, bo tak jak wtedy Stalin chciał mieć lewar na żydokomunę, której oddał władze nad Polska, tak teraz USA chciałyby miec taki sam z tych samych powodów i na te samą żydokomunę. Tylko wtedy był ktoś taki jak Piasecki, a teraz nikogo takiego nie ma i wtedy był ktoś taki jak Sierow.

  Polin trzeszczy w szwach i w jego interesie jest przede wszystkim uniemożliwienie wyłonienia sie środowiska od poliniactwa niezależnego, na które USA mogłoby chcieć postawić (tak jak postawiło na Hołownię).

  Dlatego jedni mogą rejestrować partie i stowarzyszenia a inni nie. Jedni mają dostęp do mediów a inni nie itd itp.

  PS
  https://sgprp.pl/aktualnosci/aktualne/warto-byc-przyzwoitym/

  Polubienie

 2. Klemens

  Internowania w USA. Worki na zmarłych już przygotowane. Część kierownictwa FBI podejrzane o zdradę stanu.

  Polubione przez 1 osoba

 3. veri

  ” Prawda o prowokacji gliwickiej wyszła na jaw dopiero na procesie w Norymberdze.” –

  – a ja, mając na uwadze słowa Churchilla ( z ’36 r.) : ” Niemcy stały się zbyt potężne ( gospodarczo ) i zrobimy wszystko aby wciągnąć je do wojny i zniszczyć ” głośno sobie myślę w ten sposób : – prowokacja gliwicka była dziełem Mi6.
  Nieprawdopodobne ?

  Polubienie

 4. Ktoś

  UWAGA BARDZO WAŻNE OSTRZEŻENIE

  Na 6 czerwca środowiska tzw „WOLNOŚCIOWE”: czyli oddelegowana do UDAWANIA „3 ŚCIEŻKI” TWrzyszecja organizuje tzw STRAJK CHIPów…

  Na ten dzień są ZWOŁYWANE WSZELAKIE BOJÓWKI ANTROWISOWYCH MAGÓW, WRÓŻEK… JASNOWIDZÓW etc,,,,, ale też i rodziców jacy mają robić za OFIARY KRWAWYCH i być może też ŚMIERTELNYCH PROWOKACJI na jakich WYKONANIE

  owe postUBedckie środowiska „WOLNOŚCIOWE” się DOGADAŁY z rządzącą KACZA KLIKĄ magdalenkowo-jałtańską jak i wszelaką MUNDUROWĄ AGENTURĄ ANTYPOLSKĄ… czyli wszelakimi moskiewskimi, kijowskimi, berlińskimi, londyńskimi, waszyngtońskimi, watykańskimi czy telawiwskimi…. SIEPACZAMI RZĄDÓW GLOBALNEJ LICHWY

  Data 6 czerwca mimo, iż na to nie wskazuje, jest datą ANTYCHRYSTA czyli 666… datą BIBLIJNEJ BESTII, JAHBULONA, ABRAHAMA, MARYI, ARYMANA…. MOLOHA…. etc….

  w tym dniu pod pozorem MANIFESTACJI w całej Europie będzie rozpalana FAŁSZYWA, DEMONICZNA… „ISKRA z POLSKI”….

  ISKRA kolejnej BOLSZENAZISTOWSKIEJ REWOLUCJI ŻYDOWSKIEJ czyli ZARZEWIE 3 WOJNY ŚWIATOWEJ ŻYDOSTWA z CHRZEŚCIJANAMI…. (3 wojna z planu żyda masona Pike)

  jakiej UKORONOWANIEM ma być PROFANACJA „CUDU nad WISŁĄ” czyli PROKLAMACJA POLIN….

  W związku z tym środowiskom satanistycznym i wszelkim wyrosłym z judaizmu odszczepów w tym masonom ZALEŻY NA JAK NAJBARDZIEJ KRWAWEJ owej „demonstracji”, na jak NAJBARDZIEJ KRWAWYM POGROMIE wywoływanych wtedy do strajkowania „POLSKICH MATEK”….. o czym wiele osób pisze pod materiałami NAGANIAJĄCYMI na „manifestowanie”…

  by „ISKRA z POLSKI” ZDOŁAŁA PODPALIĆ CAŁY ŚWIAT tą upragnioną poprzez elity 3 Wojną Światową…

  DLATEGO ZALECA SIĘ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ TEGO DNIA, UNIKANIE ZGROMADZEŃ a także MIEJSC DOGODNYCH do DOKONYWANIA LEWACKICH AKTÓW TERRORU czy nawet TERRORYZMU…

  NIE DAJCIE SIĘ ZABIĆ MORDERCOM CHRYSTUSA…. NIE DAJCIE SIĘ ZABIĆ LUDOŻERCOM JEGO „KRWI” czy „CIAŁA”…

  NIE DAJCIE SIĘ ZABIĆ TYM WSZELAKIM SODOMITOM…. NIE DAJCIE SIĘ ZABIĆ TYM WSZELAKIM ADRENOCHROMOPIJCOM….

  ZOSTAŃCIE W DOMACH…… PRZY RODZINACH…. BEZPIECZNI…

  z DALEKA od KOLEJNYCH, po tzw DEMONSTRACJACH PRACODAWCÓW, ANTYPOLSKICH PROWOKACJI mających być powodem do uruchomienia ustawy 1066 i act447

  Polubione przez 1 osoba

 5. Pingback: UWAGA BARDZO WAŻNE OSTRZEŻENIE – 7777777blog

 6. Kontrolowana – bo to przecież także prowokacja -, rewolta w USA

  „Społeczeństwo amerykańskie, wyczerpane przez koronawirusa, kwarantannę, bezrobocie, głód i brak opieki, potrzebowało iskry. Tą iskrą był Floyd. Można było temu zapobiec, spłacić, ale rasistowscy urzędnicy jak prokuratura i sędziowie odmówili oskarżenia policjanta mordercy, a kiedy wybuchły zamieszki, siły policyjne były praktycznie nieaktywne.” – https://leonardo.neon24.pl/post/155673,czarny-majdan-w-usa-czy-to-juz-rewolta
  ______________________

  Mój komentarz
  Floyda udusił jego własny kumpel, policjant, z którym razem pracował jako ochroniarz w nocnym klubie. – https://ram.neon24.pl/post/155614,minneapolis-false-flag-przeciwko-trump-owi

  Nie jest wcale pewne, czy rzeczywiście Floyd nie żyje, ale niezależnie od stanu faktycznego, cała akcja, jeśli nie była pomyślana jako prowokacja, to z całą pewnością za taką posłużyła.
  Z taktycznego punktu widzenia rządzących USA Żydów jest o wiele bezpieczniej, jeśli to oni (władza) wyznaczą moment rozruchów niezorganizowanego społeczeństwa, niż gdy zrobi to przygotowana i zorganizowana politycznie i siłowo do protestów ludność. Pacyfikacja niezorganizowanych tłumów jest o wiele łatwiejsza i pochłania znacznie mniej ofiar po stronie służb podległych władzy i jest w 100% skuteczna.
  Jest to zwykłe działanie wyprzedzające znane taktyce wojskowej, a zastosowane wobec bezbronnego społeczeństwa służy znakomicie jako element zastraszający i przestroga na przyszłość.

  Polubione przez 1 osoba

  • Grisza

   Nie są to pierwsze zamieszki w USA ani pewnie ostatnie.Za Kennedy też były rozruchy nawet wydzwaniał po urzędnikach i pytał się czemu gwardia narodowa nie interweniuje.Bobby Kennedy zapytany dlaczego chce być prezydentem USA postawił oczy w słup i nic nie odpowiedział.Dziwny kraj z dziwnymi ludzmi na to wygląda że już u kresu swoich sił w wyniku ruchania przez tamtejszych rodzimych żydów.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.