Rosja i Białoruś, to jak starszy i młodszy brat

„Musimy być bliżej naszego starszego brata” – Łukaszenko o współpracy z Rosją

„Bardzo się cieszę, że Was widzę. Pogratulowałem już zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Ale było to pisemnie i telefonicznie. Teraz cieszę się, że mogę to zrobić osobiście. Życzę Wam wszystkiego najlepszego i sukcesów. Widzimy oczywiście wszystko wiemy, że na Białorusi mają miejsce wewnętrzne wydarzenia polityczne związane z tymi wyborami. Znacie dobrze nasze stanowisko. Jesteśmy za tym , aby  Białorusini sami, bez żadnych podpowiedzi i nacisków z zewnątrz, w spokojnym trybie i dialogu między sobą wyjaśnili  tę sytuację i doszli do wspólnej decyzji, jak dalej zorganizować swoją pracę ”- powiedział rosyjski przywódca.

Władimir Putin zaznaczył też, że Rosja wie o propozycji Prezydenta Białorusi, aby rozpocząć prace nad aktualizacją konstytucji. „Uważam, że jest to logiczne, na czas i celowe. Jesteśmy również świadomi stanowiska, jakie w tej kwestii zajęli Wasi przedstawiciele w OBWE. Moim zdaniem odpowiednia struktura została już utworzona” – powiedział.

Prezydent Rosji wyraził przekonanie, że biorąc pod uwagę doświadczenia polityczne Aleksandra Łukaszenki, prace w tym kierunku będą zorganizowane na najwyższym szczeblu, co pozwoli na dotarcie do nowych granic w rozwoju systemu politycznego kraju, stwarzając warunki do jego dalszego rozwoju.

„Ekonomia jest sercem wszystkiego. I wierzcie mi, zawsze trzymaliśmy się tej linii. Ale te wydarzenia pokazały, że musimy być bliżej naszego starszego brata i współpracować we wszystkich kwestiach, w tym ekonomii” – powiedział szef państwa. …

Jeśli chodzi o gospodarkę, Aleksander Łukaszenko zauważył, że 10 milionów ludzi w Rosji pracuje w przedsiębiorstwach, które są w jakimś stopniu związane ze współpracą z partnerami na Białorusi. „Jeśli średnio w rodzinie są 4 osoby, to 40 milionów Rosjan. To znaczy współpraca jest bardzo bliska. I masz absolutną rację. Zrobimy wszystko w tym kierunku. Bo tak naprawdę cały nasz kraj jest związany z surowcami, komponentami, materiałami, współpracą (z Rosja. – ok. Biełta), nie mówię o rynkach. Główny rynek – 48% naszych produktów dostarczamy do Federacji Rosyjskiej ”- powiedział białoruski lider.


„Jeśli chodzi o obronę, my, jako wojskowi, zawsze trzymaliśmy się tej samej taktyki. Niedawno mogłem nieco niegrzecznie powiedzieć rosyjskim dziennikarzom: możemy walczyć o każdy problem, kłócić się i tak dalej, ale obrona i bezpieczeństwo nigdy nie wzbudzały wśród nas żadnych kontrowersji Nie powinniśmy pytać nikogo, czy mamy, czy nie mamy  prowadzić ćwiczenia.

 

 

Szef białoruskiego państwa zaznaczył, że w swoim przemówieniu otwierającym rosyjski przywódca szczerze i w pełni poruszył kwestie obecnego spotkania w Soczi. „Zgadza się. Bo jak nigdy wcześniej – ze względu na pewne okoliczności bardzo uważnie śledzę publikacje w różnych mediach – w przeddzień naszego spotkania było tak dużo pracy spiskowej… Dlatego wszystko, co powiedzieliście, jest bardzo ważne. I generalnie odpowiada na wszystko te wyzwania i nastroje w mediach ”.

„Przede wszystkim chcę Wam podziękować. To naturalne, wszyscy doskonale to rozumieją. Nie dziękuję za to, że wywiązujemy się z umów. To naturalne. Zachowaliście się bardzo przyzwoicie, po ludzku. Dlatego osobiście dziękuję Wam i wszystkim zaangażowanym Rosjanom, którzy brali udział w popieraniu nas w okresie powyborczym – powiedział Aleksander Łukaszenko.

Obiecał szczegółowo opowiedzieć Władimirowi Putinowi o tym, co się dzieje. „Oczywiście, tak naprawdę nie jest to postrzegane tak, jak pokazują to media. Jesteście osobą doświadczoną, wiecie równie dobrze jak ja, jak można pokazać, opowiedzieć i tak dalej” – powiedział białoruski przywódca. „A potem, w naszych czasach konfrontacji informacyjnych i wojny, wiecie, jak to jest przedstawiane. Dlatego poinformuję was szczegółowo o tym, co się naprawdę dzieje, nawet nie na Białorusi, ale w Mińsku ”.

Aleksander Łukaszenko podkreślił, że przyjaciół poznaje się w biedzie. „Mówię to szczerze. To lekcja dla nas – nie tylko Białorusi i Rosji, ale także naszych postsowieckich republik. Porozmawiamy o tym na spotkaniu EAEU, OUBZ, a i w WNP jest o czym rozmawiać. Myślę, że będziecie zainteresowani moim. oświadczeniem w tych strukturach – powiedział Prezydent. – Kiedy rozmawialiśmy przez telefon na początku tych wydarzeń na Białorusi, należy wyciągnąć wnioski ze wszystkich wydarzeń. I dla nas również bardzo poważna lekcja, którą, mam nadzieję, przeszliśmy. ” …

„W ramach porozumienia OUBZ poszliśmy naprawdę gładko i biorąc pod uwagę stosunki między narodami braterskimi, w istocie jeden naród, właśnie to zrobiliśmy. Nie walczyliśmy, nie strzelaliśmy, nawet nie rzucaliśmy kijami. Ale pokazaliśmy naszą determinację. A co jeśli tam, poza granicami Białorusi, Ktoś chce podrapać się w ręce, w każdej chwili możemy je podrapać. I że jestem bardzo zadowolony, jestem za to bardzo wdzięczny – że pokazaliście, że białoruskie granice to granice Państwa Związkowego. I tam nikomu nie wolno grzechotać bronią. ” powiedział Aleksander Łukaszenko.

„Nie upraszczam, ale patrzę na to z uśmiechem: w sobotę mamy marsz kobiet i dziewcząt, w niedzielę wspólny marsz. Uwalniamy Mińsk, aby ludzie mogli chodzić, jeśli chcą – powiedział Aleksander Łukaszenko.

„Ale najważniejsze, powtarzam to cały czas, to nie przekraczać granicy. Jest czerwona linia (Wy też to wiecie i wiecie więcej ode mnie, musieliście narysować te linie przede wszystkim w Czeczenii, kiedy został pan bardzo młodym prezydentem). Nie daj Boże, oczywiście, to na Białorusi. Niemniej jednak istnieją pewne czerwone linie, których nikt nie ma prawa przekraczać. Jak dotąd nikt nie naruszył tych czerwonych linii – dodał Prezydent.

„Jeśli chodzi o koronawirusa, to jestem panu wdzięczny i bardzo doceniamy, że postawiliście nas na pierwszym miejscu w dostarczaniu szczepionek (wcześniej strony uzgodniły, że Białoruś będzie pierwszym krajem, do którego Rosja dostarczy opracowaną szczepionkę. – ok. Biełta). Co się dzieje w Europie. Zdecydowanie zaczęła się silna druga fala. Obawiam się, że będzie silniejsza niż pierwsza. Już widzę te trendy, śledzimy je – powiedział szef państwa.

Jednocześnie zaznaczył, że na Białorusi nie ma takiego wzrostu, jak w wielu krajach europejskich. „Ale to nie znaczy, że zrezygnowaliśmy. Bardzo poważnie przygotowujemy się, aby nie otrzymać tej fali. Co zachęcające, nasi specjaliści, naukowcy zauważyli: ten wirus to nie to samo. Ale obawiam się, że ten wirus zostanie nałożony na różne wirusy grypy, które tu wędrują. Dlatego Pan i ja nie możemy się zrelaksować – powiedział Aleksander Łukaszenko.

W swoim wystąpieniu otwierającym Władimir Putin poruszył również temat walki z koronawirusem. „Jak uzgodnili nasi premierzy, a następnie ministrowie zdrowia, Białoruś będzie pierwszym krajem, który otrzyma naszą szczepionkę przeciwwirusową przeciwko COVID-19 i już zaczęła uczestniczyć w ostatnim etapie swoich badań. Myślę, że pozwoli nam to nie tylko na ustalenie odpowiedniej produkcji. , ale także zapewnić poziom szczepień i walkę z tą chorobą niezbędną dla naszych obywateli, dla ich bezpieczeństwa ”- powiedział rosyjski przywódca.

Władimir Putin zaznaczył, że Rosja pozostaje największym inwestorem w białoruskiej gospodarce i podał jako przykład wielomiliardowy projekt budowy białoruskiej elektrowni atomowej. Na Federację Rosyjską przypada również około połowy obrotów handlu zagranicznego Białorusi, a na terenie kraju działa wiele przedsiębiorstw z kapitałem rosyjskim. „Prowadzimy bardzo stabilną i głęboką współpracę w wielu obszarach i branżach. Koronawirus niestety wpłynął na spadek obrotów handlowych. To naturalne, jak to się dzieje na całym świecie.W związku z tym uważam, że musimy poczynić dodatkowe wysiłki, aby nie tylko przywrócić poprzedni poziom stosunków handlowych i gospodarczych sprzed kryzysu, ale także stworzyć warunki wstępne do dalszych działań ”- powiedział prezydent Rosji.

Zaproponował skupienie się na tym podczas negocjacji. „Mam pewne propozycje. Wydaje mi się, że na poziomie rządów, ministerstw, resortów, a nawet poszczególnych przedsiębiorstw konieczne jest podjęcie dodatkowych wysiłków i kroków w celu wyeliminowania istniejących problemów i stworzenia warunków do dalszego rozwoju” – powiedział Władimir Putin.

Rosyjski przywódca wspomniał też o niedawnej wizycie na Białorusi delegacji rządowej z premierem Michaiłem Miszustinem na czele oraz o toczących się poważnych negocjacjach. „I odnieśli sukces we wszystkich obszarach naszych interakcji, w tym w sferze finansowej” – stwierdził Władimir Putin.

„Rosja jest nadal zaangażowana we wszystkie nasze umowy, w tym umowy wynikające z traktatu o Państwie Związkowym, OUBZ. – powiedział rosyjski przywódca.

Zaznaczył, że zobowiązania zostały podjęte przez kraje wzajemnie, a działo się to jeszcze przed jego prezydenturą. „Ale to nie ma znaczenia. Liczy się to, że państwo – Rosja – podjęło pewne zobowiązania. I niezależnie od tego, kto w danym momencie sprawuje władzę, kraj ten musi te zobowiązania wypełnić. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że jesteśmy tacy i będziemy działać – podkreślił Władimir Putin.

„Umówiliśmy się, że Rosja udzieli Białorusi w tym trudnym momencie pożyczki państwowej w wysokości 1,5 miliarda. I to spełnimy. Teraz, o ile wiadomo, nasi ministrowie finansów pracują nad tym na profesjonalnym poziomie” – powiedział Prezydent Rosji.

Zwrócił uwagę, że pożyczka ma zostać uruchomiona w najbliższej przyszłości. „Mam nadzieję, że odbije się to również na rynkach finansowych” – powiedział Władimir Putin.

na podstawie: https://www.belta.by/president/view/nado-tesnee-derzhatsja-s-nashim-starshim-bratom-lukashenko-o-sotrudnichestve-s-rossiej-406703-2020/ ( tłum.własne -P.Z.)

6 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

6 responses to “Rosja i Białoruś, to jak starszy i młodszy brat

 1. paziem

  Do Mińska przybyła delegacja rosyjskiego Ministerstwa Obrony na czele z ministrem Siergiejem Szojgu. Celem wizyty roboczej jest omówienie kwestii współpracy wojskowej między Rosją i Białorusią.

  Teraz na Białorusi odbywają się wspólne ćwiczenia „Bractwo Słowiańskie – 2020”. Dzień wcześniej do republiki przybyły jednostki 76. Dywizji Szturmowej Gwardii Powietrznodesantowej Rosyjskich Sił Powietrznych, aby wziąć udział w manewrach, informuje Interfax. W sumie Rosja wysłała około 300 żołnierzy i około 70 sztuk sprzętu. Rosyjskie Ministerstwo Obrony wyraźnie zaznaczyło, że ćwiczenia nie są skierowane przeciwko innym krajom.

  Również w dniach 12-16 października na Białorusi odbywać się będą ćwiczenia sił pokojowych Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. W trakcie manewrów „Niezniszczalne Braterstwo – 2020” zostaną wypracowane przygotowania i przebieg operacji pokojowej.

  za: https://www.vesti.ru/article/2458923

  Polubienie

 2. Sławobor

  Ekspert: Rosja sprowokuje wojnę domową w Stanach Zjednoczonych

  Były koordynator ds. Bezpieczeństwa i walki z terroryzmem w administracji dwóch prezydentów Stanów Zjednoczonych oraz członek Partii Demokratycznej Richard Clarke w gazecie West Hawaii Today opublikował szczerze antyrosyjski artykuł.

  Przypomniał czytelnikowi o rzekomych działaniach Rosjan, którzy jego zdaniem koordynowali część protestów w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. Podobne próby mogą mieć miejsce obecnie.

  Jaką rolę odgrywają Rosjanie w tegorocznej eskalacji alienacji i przemocy, nie jest jeszcze znane opinii publicznej. Administracja Trumpa próbowała uniemożliwić ekspertom kontrwywiadu przekazywanie szczegółów opinii publicznej i Kongresowi. Jednak eksperci w rządzie stwierdzili, że Rosja już interweniowała i prawdopodobnie będzie to robić w sezonie wyborczym, działając na rzecz Trumpa. Potwierdzają to badania ekspertów pozarządowych.
  – pisze autor publikacji.
  Jego zdaniem celem Rosji jest nie tylko reelekcja Trumpa. Pan Clarke uważa, że ​​prezydent „Władimir Putin stara się rozerwać społeczno-polityczną tkankę Ameryki, siać spustoszenie i publiczną nieufność do rządu i postawić nas przeciwko sobie”.

  Ameryka, u progu nowej wojny domowej, nie będzie przeszkodą dla odwetowych aspiracji Putina do odzyskania kontroli nad sąsiednimi krajami i rozszerzenia rosyjskiej potęgi na Bliskim Wschodzie i gdzie indziej.
  – kontynuuje ekspert.

  Kontynuuje, powinniśmy obawiać się, że Rosja przekroczy wszelkie ograniczenia, podejmując aktywne wezwania do przemocy w Stanach Zjednoczonych. Grupy zbrojne, zachęcane przez media społecznościowe, wyszły już na ulice.
  Musimy być przygotowani na wybuch przemocy w Stanach Zjednoczonych na kilka tygodni przed wyborami i po nich, kiedy to głosowanie będzie prawdopodobnie kwestionowane. Za incydenty można obwiniać antifę. A uzbrojeni bojownicy będą walczyć z pokojowymi demonstrantami, używając specjalnej brutalności. Ci, którzy pociągną za spust, mogą nie być niezadowolonymi głupcami w Ameryce, ale poprowadzi ich człowiek z Kremla. Joe Biden i Kamala Harris muszą ostrzec Amerykanów, że może się to zdarzyć
  https://topcor.ru/16502-jekspert-rossija-sprovociruet-grazhdanskuju-vojnu-v-ssha.html?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com

  Polubienie

  • Chcę powiedzieć, że ,,,,
   – źle życzę – stanom zjednoczonym…
   – źle życzę – stylowi życia – stanom zjednoczonym
   – źle źyczę – bandycko terrorystycznej sekcie NATO!
   – źle życzę wszystkim tym, którzy popierają bandyckie USA i Izrael…
   – źle życzę III żydoRP…- proponuję tym wszystkim konfidentom z Wiejskiej na przesterzeni od 1981 r. do dziś 2020 r … – spie….jcie…..

   Polubienie

 3. Pingback: Siedem etapów scenariusza zagłady Białorusi. Relacje Białorusi z Rosją, a śmieszność polskiego premiera.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.