Kto wyznaczył S.Wyszyńskiego na prymasa i świętego?

Tym razem uczciwy polski katolik, Krzysztof Zagozda, ma głos, a warto posłuchać, co ma do powiedzenia.

.

.

Patrząc na 1000 lat obecności Kościoła w Polsce trudno oprzeć się poniższej refleksji:

D.Kosiur

6 Komentarzy

Filed under Polityka

6 responses to “Kto wyznaczył S.Wyszyńskiego na prymasa i świętego?

 1. Widział Pan tłumy Polakatolików, ale nie widział Pan tłumów Polaków, którzy przestali interesować się Kościołem i np. zostali w domu.
  ______________

  Choć to proces powolny, to jednak Polacy rozsądniej spoglądają na Kościół – oczywiście daleko nam do Czechów, możemy im tylko zazdrościć.

  Ale niestety:

  Polubione przez 1 osoba

 2. „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu.”

  „Kościół, naród i państwo” – Roman Dmowski, 1927r.
  __________________

  Warto jednak zdawać sobie sprawę, że R.Dmowski miał świadomość politycznej i finansowej potęgi Kościoła i jego ogromnej wrogości do nacjonalizmu, dlatego jako wytrawny polityk nie zamierzał tej wrogości potęgować, a raczej chciał ją niwelować. Stąd powyższa jego deklaracja z roku 1927.

  Potwierdzeniem świadomości R.Dmowskiego co do politycznie negatywnej roli Kościoła w Polsce jest jego wywiad dla rosyjskiej gazety „Riecz” z 1907r., w którym powiedział:

  Jesteśmy przeciwnikami zależności polityki od Kościoła i uważamy, że w programach politycznych niema miejsca na kwestye religijne. Nie do nas, działaczów partyjnych, należy pytać się każdego, jakie są jego przekonania religijne. Ale jeżeli stronnictwo opiera się o głęboko wierzący lud, nie może ono nie zwracać się z szacunkiem do jego wiary, nie patrząc na to, że wśród kierowników mogą się znaleźć ludzie niezupełnie wierzący. (…)
  Nie przyznajemy mu [Kościołowi] roli przodującej. Przeprowadzamy wyraźną granicę między życiem politycznem i kościelnem; duchowieństwu pozostawiamy kierownictwo tylko w tem ostatniem. Stąd znaczna część duchowieństwa, zwłaszcza wyższego, jest przeciwna. W ostatnich czasach zaznacza się to dość wyraźnie.

  2 stycznia 1939r. zmarł Roman Dmowski

  Polubienie

 3. SOLTYS,to tez wladza.KASA tez
  z tego jest.DOROBI DO RENTY GENERALSKIEJ.JAK to mowia,
  „Soltys wie wszystko,o swoich podwladnych”.Mowia,ze „KORZENIE TEZ JAK TRZEBA”.
  Wszyscy pomazancy JPII.

  Polubienie

 4. alia

  „jakiegoś Boga” daruj Pan sobie te wypierdziny jeśli wyobrażasz sobie,że nie ma czegoś/kogoś takiego kto stworzył ten Wrzechświat i nadał energię.. Nie trzeba koniecznie nazywać go Bogiem, jeśli słowo kogoś drażni. Można zastąpić np Stwórcą , ale twierdzić że zasrany człowieczek wie wszystko najlepiej jest daleko posuniętą arogancją.

  Polubienie

 5. paziem

  Siwy trollu spod Zamościa paszoł won!

  Polubione przez 2 ludzi

 6. „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest nędzą, a Polak biedakiem” – parafraza wiersza Karola Balińskiego, „Śpiewakowi Mohorta bratnie słowo” z 1856r.

  Polubione przez 3 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.