Barbórka. Abp W.Skworc: likwidacja trwale nierentowanych kopalń – koniecznością

Abp W.Skworc w niedzielnej homilii do górników: „Trzeba odwagi i kół ratunkowych, solidarnej tarczy, sprawiedliwości i miłości społecznej, aby szybko, bo w perspektywie dwóch dekad, rozwiązać nabrzmiałe problemy górniczej branży, której los jest przesądzony, tym bardziej że likwidacja trwale nierentownych kopalń jest ekonomicznie palącą koniecznością.”

„Długi proces uprzemysłowienia Górnego Śląska przemysłem hutniczym i górniczym przechodzi w proces restrukturyzacji i transformacji. Została nakreślona ”mapa drogowa” realizacji tego procesu, uzgadniana na linii Warszawa–Bruksela, dopowiedziana lokalnym porozumieniem, ustalającym datę graniczną na rok 2049.” – https://www.pb.pl/metropolita-katowicki-likwidacja-trwale-nierentowanych-kopaln-koniecznoscia-1101769

Podpisaniem porozumienia zakończyły się w ubiegłym roku  rozmowy ze stroną społeczną dotyczące transformacji i przyszłości – czyli likwidacji – branży górniczej w Polsce.
https://twitter.com/MAPGOVPL/status/1309440727634583552/photo/1
https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/porozumienie-w-sprawie-transformacji-i-przyszlosci-gornictwa-podpisane

 

Krzyż zwyciężył – rozpoczęta w Nowej Hucie w 1960r. walkami z milicją nowa ewangelizacja zainicjowana budową kościoła, potem w 1979r. wzmocniona wołaniem św. JPII o zstąpienie Ducha i o odnowę oblicza ziemi, tej ziemi, zakończyła się pełnym sukcesem w 1990r. W miejsce PRL pojawiła się IIIRP, krzyży i kościołów przybyło – przemysł zniknął.

Dariusz Kosiur

10 Komentarzy

Filed under Polityka

10 responses to “Barbórka. Abp W.Skworc: likwidacja trwale nierentowanych kopalń – koniecznością

 1. Jonas

  Polska exporter węgla kiedyś była a teraz kupuje no niby taniej jak samemu wydobywać. Ale nagle cena wzrosła 100% jak oligarchy kupiły kopalnie,,,?
  Elektrowni węglowych nie brak.
  Ważna jest nowoczesna technologia i filtrowanie, jak zza Odra mieszają węgiel zdrobniony z gazem, że nawet zamykają elektrownie atomowe.
  Szwecja Chiny mają wiele elektrowni wodnych, USA też. Dlaczego nie w PL plus małe wiatrowe do 20 kW bez zezwolenia stawiać, w Anglii każdy może stawiać, klimat wyspiarski wietrzny.
  Ukraina buduje ,3 elektrownie atomowe przez USA a niby wojnę od 8 lat mają,?.
  W PL plany robi sie od 40 lat? Czarnobyl.nie był nauczka? Czy na broń atomowa potrzebują paliwo?.
  Biomasa, i obciążyć kolejowy transport zamiast ciężarowe, promować krótkie dojazdy autem do pracy. I patenty zzMikola Tesla zgłosił, ale chciwi nie pozwolą żeby orxedyl.enrrgi elektrycznej był.zs darmo, lepjej wojenki robić,militaria i biurokrację media gazety o polowe zmniejszyć, dziennikarze wszystkich krytykują od księdza dlpo LGBT, lekarzy nauczycieli, inżynierów sport itd, co niewiele daje , sami nie piszą prawdy stad światowe problemy, komuś służą?. Ich nikt nie krytykuje jak.i katastrofy prześladowania się nie wyjaśnia, ścieki do Wisly, Katyń Wołyń zsylki gazowania samobójstwa itd lub Olszewski Macierewicza zapomniano bo bolki , kolesie nie pozwalają.
  Dlaczego boją się prawdy?, szczyt tchurzostwa.
  Teraz rozbior Ukrainy się zanosi USA,GB,Izrael -Odessa, Lwów -UE, NATO, Kijów -Ukr. RU, inaczej Chiny i islam problem rozwiązać pomogą z pomocą Kazachstanu.
  Jonas ostrzegał.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Emilian58

  Koniecznie oddzielić żydów od państwa i pogonić Watykan! Teraz doskonale widać po co talmudyczni ustawiacze świata ustanowili Watykan pełny żydowskich neofitów!

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Dlaczego tak wazny jest „dialog”
  z judaizmem,oswiadczyl abp.G.R,
  bo „demokracja talmudyczna jest
  najlepsza”,i nia powinnismy sie kierowac”.
  Czyli,
  „starszych braci w wierze”, JPII.
  To za czasow JPII,Watykan nawiazal
  stosunki dyplomatyczne z Izraelem,
  po wizycie w rzymskiej synagodze.
  Nic Nie Dzieje sie,bez Przyczyny.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Kojak

  Trwale nierentowne ? Brak slow i dzika wscieklosc czlowieka ogarnia . To znany bezczelny ograny numer ale niestety skuteczny zydowskich bydlakow i bandziorow . Polska ciemnota do dzis nie ogarania tego numeru i wsciekle powiela nawet zydowska argumentacje Za pomoca instrumentow prawno-adminstracyjno -ekonomicznych tak ustawiaja parametry kosztow zeby z definicji cale podmioty gospodarcze lub cale galezie przemyslu byly z defincji juz na starcie deficytowe i generowaly straty. Pozniej dra ryje w nieboglosy ,,Patrzcie to jest deficytowe i trzeba likwidowac lub prywatyzowc a tam juz za rogiem , Icek i Szloma czekaja na zrobienie geszeftu za bezdurne ! Caly ten plan tzw Balcerowicza taki mial schemat ! Ten schemat zastosowano do kopaln wegLa ! Zadna kopalnia na swiecie nie bedzie rentowna przy tym systemie wymyslonym przez zydowskich zloczyncow A ten Skworc to wyjatkowa kanalia i szpicel SB Caly zreszta ten kosciol po upadku komunizmu sie doszczetnie skompromitowal ! Oni to bowim oglupionym Polakom zainstalowali zydowskie panownie nad POlska ! Mieli ulatwione zadnie bo Wojtyla wprawdzil mase zydowskich lajdakow na stolki biskupow na czele z oslawionym zydwskim zlodziejem ,oszustem i szpicelm SB Gotzlawem poslugujcym sie falszywym nazwskiem Goclowskim – abp gdanskim . Ten lajdak byl glownym macherem ze strony kosciola przy tzw okragym stole !!!

  Polubienie

  • W 2008r. napisałem:

   Prawda o górnictwie jest następująca. Wielu tzw. „polskich ekspertów” uważa, że państwowe górnictwo węgla to nieopłacalna dziedzina naszej gospodarki, ponieważ budżet RP ostatnimi laty musiał ją dofinansować 40 mld zł pochodzącymi z zagranicznych kredytów. (Nie dość, że likwidowano miejsca pracy, zysk z produkcji i eksportu, to jeszcze obciążano gospodarkę, czyli obywateli kredytami.) Otóż, 40 mld zł to koszt likwidacji 23 kopalń (nigdzie w Europie nie stosowano niszczącego zalewania kopalń, u nas zalewano je łącznie z wyposażeniem), koszt odpraw dla zwalnianych górników (ok. 100 tys. straciło pracę) oraz dopłat do kilkakrotnie (nawet 8-krotnie) niższej ceny węgla sprzedawanego przez kopalnie od ceny rynkowej.

   Cenę węgla dla kopalń ustaliło na początku lat 90-tych Min. Finansów (tu znów pojawia się nazwisko niejakiego Leszeka B., min. Finasów, później prezesa NBP) i na bramie kopalni cena ta wynosiła od 120 do 190 zł za tonę. Na rynku (skupie) cena waha się natomiast od 700 do 1000 zł, więc dopłata do tony węgla jest w istocie prezentem dla firm pośredniczących w jego sprzedaży. Ministerstwo Finansów wprowadziło jednocześnie oprócz sztywnych cen za węgiel następujące podatki dla kopalń: eksportowy, ekologiczny, dywidendę (od posiadanego przez kopalnię majątku), popiwek (podatek od wzrostu płac) i oczywiście podatek dochodowy (dotyczy prawie wszystkich podmiotów gospodarczych).

   Kopalnie obciążone kredytem bankowym, które na początku lat 1990-tych nie wyrażały zgody na prywatyzację obciążono zwielokrotnionymi karnymi odsetkami bankowymi (pozostałe przedsiębiorstwa państwowe również). Mimo, iż MF wprowadziło dodatkowe opodatkowanie kopalń, górnictwo w 2005 r. odnotowało zyski. Poza tym, w dobie kryzysu paliwowego rośnie koniunktura na węgiel. (…)

   Niezależnie od powyższego trzeba stanowczo stwierdzić, że utrzymywanie deficytowej gałęzi gospodarki (przedsiębiorstwa), dającej produkcję, jest na pewno opłacalne do momentu, w którym następuje zrównanie wielkości pokrycia jej deficytu z wartością takiej samej produkcji, którą musielibyśmy kupić za granicą. Środki finansowe zostają w kraju i dzięki temu nie zwiększamy bezrobocia i utrzymujemy wyższy popyt w gospodarce (…).

   Poza tym istnieje coś takiego, jak koszty społeczne, które powinny być czynnikiem decydującym w utrzymywaniu nawet całkowicie deficytowej produkcji w dobrze zorganizowanym państwie, jeśli oczywiście będzie to państwo narodowe z narodowym rządem, a nie z żydowskim, jak w Polsce. Nawet na tym prostym przykładzie widać zbrodniczy mechanizm niszczenia kraju przez antypolski element rządzący.” – http://zaprasza.net/a_y.php?article_id=21485

   polecam: Energetyczny rozbior i kolonizacja Polski – Prof. Włodzimierz Bojarski – http://zaprasza.net/a_y.php?article_id=17656

   Polubione przez 1 osoba

   • parszywe kundle

    Polityka wladz odnosnie polskich kopaln – to zdrada stanu kwalifikujaca winnych, kompradorskich zarzadcow, do najwyzszej kary w trybie przyspieszonym stanu wyjatkowego. Wyciszanie kopaln w Niemczech odbywa sie w nastepujacy sposob. Zjazdy do kopaln sa zabezpieczanye ogromnym korkiem zelbetonowym w oblym pancerzu, rowniez zelbetonowym, aby w razie potrzeby mozna bylo ten czop dzwigiem podniesc i kopalnie dalej uzytkowac: na wypadek kryzysu energetycznego. Zalewanie kopaln ze sprzetem lub zasypywanie piachem, co zaczelo sie za rzadow Buzka, jest sabotazem i dywersja zdrajcow interesu narodowego, co kwalifikuje przestepcow do najwyzszego wymiaru kary. Mam nadzieje sie doczekac rozprawy z tymi degeneratami.

    Polubienie

  • Zdecydowany przyrost ilości kościołów następuje od 1980r. – !!! – od sukcesu żydowskiej „Solidarnosci” zamachu stanu junty Jaruzelski-Kiszczak

   (żeby powiększyć wykres należy kliknąć w obrazek)

   Od 1980r. Polska zmierza ku politycznemu upadkowi. Od 1990r. rozpoczyna się żydowsko-anglosaska okupacja, grabież i niszczenie gospodarki Polski – w tym samym czasie Kościół w Polsce rośnie w siłę i zwiększa stan posiadania – !!!.

   Silny Kościół to słaba Polska – Prawdziwe jest także twierdzenie odwrotne: silna Polska to słaby Kościółhttps://wiernipolsce1.wordpress.com/2017/01/23/silny-kosciol-to-slaba-polska/

   Polubione przez 1 osoba

 5. Presumerowicz

  Podstawowe pytanie jest takie; skoro mamy tyle własnych kopalń to po co i w jakim celu kupujemy węgiel rosyjski od Putina. W dodatku rosyjski węgiel jest bardzo słabej jakości i drogi. W piecu pali się dobrze natomiast zupełnie nie daje ciepła lub w minimalnych ilościach. Pali się i pali a w domu zimno.

  Polubienie

 6. Po to K.J.W, walczyl z PRL.
  W tym niedobrym PRL,jezdzil na
  Zach i do Ameryk, bez problemu. Chodzilo o Cos Wiecej.

  Polubienie

 7. Lulaj

  Skworc tak nie powiedział. Powiedział, to stan dzięki podjętym decyzjom.
  Słuchałem tej wypowiedzi.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.