Putin i Xi Jinping deklarują sojusz

Pekin zapowiedział, że stanie tak jak Białoruś po stronie Rosji w wojnie [z Zachodem]!

 

 

Gracjan Cimek dr. hab. 

Akademia Marynarki Wojennej, Gdynia

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin rozmawiał w środę (on-line)  z prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem po raz 37 raz od 2012 roku. Sytuacja międzynarodowa, zwłaszcza na kontynencie europejskim jest nadzwyczaj napięta i wymaga oczywiście rozmowy między sojusznikami, między Moskwą i Pekinem – przekazał rzecznik Kremla. 

Doszło do szeregu ważnych ustaleń, które potwierdzają moje określenie sojuszu kontrhegemonicznego obu mocarstw, które stanowczo odrzucają nieomal wszyscy prozachodni naukowcy wbrew oczywistym faktom. A oto najistotniejsze efekty spotkania:

 1. Prezydent Chin poparł rosyjską inicjatywę podpisania zobowiązania, że NATO nie poszerzy się na Wschód. Jak wiadomo NATO odrzuciło tą propozycję, na co wiceminister spraw zagranicznych Rosji, Riabkow ostrzegł przed wojną w obronie żywotnych interesów Rosji ; w rezultacie zadzwonił do Moskwy premier Johnson a prezydent Biden też chce; najważniejsze jednak, że Pekin zapowiedział, że stanie tak jak Białoruś po stronie Rosji w tej wojnie!
 2. Dokonano krytyki „Szczytu demokracji”, który zorganizował 9-10 grudnia prezydent Joe Biden jako “przeciwskutecznego”, co oznacza, że USA nie są zdolne do powstrzymania budowy świata wieobiegunowego.
 3. Putin i Xi potępili też powstanie takich sojuszów jak AUKUS (Australia-Wielka Brytania-USA) czy Quad (USA, Australia, Japonia, Indie), czyli jak to zwykle bywa u Anglosasów nastawionych zero-jedynkowo; My kontra Wy;
 4. Prezydenci zgodzili się też co do potrzeby zorganizowania szczytu z udziałem pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa w 2022 roku. Pomysł takiego spotkania Putin przedstawił w 2020 roku, na który wszyscy się wtedy zgodzili, ale koronakryzys uniemożliwił wydarzenie. Pekin i Moskwa dają więc szansę Zachodowi na pokojowe ustanowienie nowego porządku międzynarodowego uwzględniającego nowy układ sił;
 5. Zapowiedziano, że w najbliższym czasie ma dojść do szczytu z udziałem Rosji, Chin i Indii. Formuła RIC powstała już w 1997 roku, potem rozwinęła się w BRICS od 2006, ale Waszyngtonowi udało się przeciągać New Delhi przeciwko Pekinowi w ramach QUAD. Wygląda na to, że Indie powrócą do układu na rzecz świata wielobiegunowego, czego przejawem była deklaracja o strategicznym partnerstwie podpisana podczas niedawnej wizyty Putina w Indiach (dzień przed spotkaniem z Bidenem).
 1. Przywódcy Rosji i Chin zapowiedzieli, że granica między nimi zamieni się w “pas wiecznego pokoju i dobrego sąsiedztwa”, co jest przykładem nowego paradygmatu zysk-zysk.
 2. W sferze geo-ekonomicznej ważnym aktem jest powołanie nowej instytucji do obsługi współpracy gospodarczej obu potęg, która na razie obejmuje około 110 mld USD rocznie, przy niskim poziomie inwestycji chińskich w Rosji. To ma zmienić się jakościowo, a rezygnacja z dolara w rozliczeniach ukazuje, że Waszyngton utracił zdolności „karania” za to niebezpieczne podważenie dominacji amerykańskiej waluty globalnej.
 3. No i wreszcie w sferze symbolicznej Putin przyjął zaproszenie na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, gdzie dojdzie też do spotkania z Xi Jinpingiem w lutym 2022 roku. Przypuszczam, że obaj przywódcy zasiądą na podwyższeniu, na rodzaju tronów, które symbolizować będą akt założycielski “nowej ery dominacji układu eurazjatyckiego nad światem, zwłaszcza, że Xi wskazał, że amerykańskich i brytyjskich dyplomatów, którzy ogłosili, że nie przyjadą … i tak nikt nie zapraszał. W trakcie rozmowy z Putinem Xi zapewnił, że bardzo docenia jego „mocne poparcie dla chińskich wysiłków obrony swych kluczowych interesów narodowych, jak i stanowczy sprzeciw wobec prób wbijania klina między oba państwa”, czyli starej strategii anglosaskiej w stylu „divide et impera”, której elementem jest powtarzanie także przez polskich badaczy, że sojusz Chin i Rosji jest niemożliwy.

Gracjan Cimek dr.hab.

3 Komentarze

Filed under Polityka

3 responses to “Putin i Xi Jinping deklarują sojusz

 1. paziem

  Tak zachowuje się ” suwerenny” – ” zbiorowy Putin”

  „Zatrzymam się nad tematem, który dotyczy wszystkich sektorów gospodarki, a co najważniejsze, wszystkich obywateli kraju. Chodzi o wykorzystanie tzw. zaświadczeń zaszczepionych. Jak wiadomo, projekt ustawy, zgodnie z którą planowano ustalić obowiązkowe wymagania dla takiego zaświadczenia ( chodzi o certyfikat szczepień -PZ) w transporcie, w samolocie lub pociągu, został wycofany z Dumy Państwowej ”- powiedział głowa państwa w piątek na posiedzeniu plenarnym XXX-lecia zjazdu Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców.

  „Jeśli chodzi o ustawę o obowiązkowych zaświadczeniach dla odwiedzanie miejsc publicznych, centrów handlowych, kawiarni, restauracji, instytucji kultury, wczoraj została ona uchwalona przez Dumę Państwową w pierwszym czytaniu. Oczywiście ten projekt ustawy w obecnym wydaniu również wymaga rewizji – podkreślił głowa państwa.

  Putin podkreślił, że pracując nad tak delikatnymi regulacjami, należy wziąć pod uwagę wszelkie niuanse i sytuacje życiowe. „Proszę rząd wraz z Dumą Państwową, Radą Federacji, stowarzyszeniami pracodawców, przedsiębiorcami i społeczeństwem obywatelskim o sfinalizowanie ustawy o używaniu zaświadczeń osób zaszczepionych w miejscach publicznych, o uwzględnienie wszystkich kwestii, które dotyczą naszych obywateli” – postawił zadanie Putin.
  Według Prezydenta prawo musi być ścisłe, jasne i zrozumiałe.

  Prezydent stwierdził również, że sytuacja w walce z Covidem w kraju jest nadal napięta, władze muszą przygotować wszystkie systemy do wprowadzenia kodów QR.

  za: https://news.mail.ru/politics/49268580/?frommail=1

  Polubione przez 2 ludzi

 2. andrzej

  Ten człowiek nigdy nie prezentował suwerennego myślenia, a w dodatku powyższa fotka wiele mówi. Pokazuje maszerujących otumanionych niewolników. Parodia z wojska i wolności. Który wolny człowiek tak wyprawia? Jedni warci drugich, czyli teatr dla zbaraniałych gojów (mam na myśli sojusz Rosji z Kitajcami przeciwko marionetkom zachodu).
  To pseudo polityczne zobowiązanie – przedstawienie nie budzi żadnego zaufania, bowiem wszyscy oni mają jednego pana – pieniądze oraz ich właścicieli drukarzy.
  Putin stara się tworzyć wrażenie zadziwionego panującą sytuacją. Przypomina to trochę ganianie króliczka, że jakoby panuje nad rozwojem wydarzeń starając się w ten sposób maskować ludobójstwo na narodzie Rosyjskim, ale mizernie to mu wychodzi. Dla każdego średnio rozgarniętego dawno został rozpracowany ten szachista. Próbuje coś tam naprawiać, ale zamordyzm idzie planowo. Nie widzę tego dobrze w dłuższej perspektywie czasu, jeśli ten człowiek nie zostanie zastopowany.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.