Meandry wojny Zachodu z Rosją na Ukrainie – cierpienia „międzynarodowej społeczności”

Meandry są dramatyczne, a ile bólu i cierpienia przysparzają samej elicie Zachodu, wie tylko elita.

Na zdjęciu A.Kwaśniewski, M.Kantor, J.Buzek – rocznica wyzwolenia Auschwitz (no a kto wyzwolił obóz – lepiej nie pytać, czy lepiej nie wiedzieć? No jak to kto, Ukraińcy, tak twierdzi znany historyk, a może kretyn – nie wiem, G.Schetyna*.)

Okazuje się, że Mosze Kantor z Rosji posiada 20% udziałów w spółce Skarbu Państwa Grupa Azoty S.A., a to państwo to oczywiście IIIŻydo-RP/Polin. Na początku kwietnia br. Kantora, jako oligarchę z Rosji, objęły sankcje UE**. I powstał problem, Azoty S.A. mają trudności w interesach z USA – przez Kantora, czy przez sankcje, które nałożył na Rosję Zachód z powodu wojny? Oczywiście do wojny wciągnął Rosję Zachód, nie Kantor. Dlaczego Mosze Kantor ma być teraz stratny z powodu jakiejś wojny, której on nie wywołał? Dlaczego na świecie jest wciąż tyle niesprawiedliwości? Żydzi z USA, z Wlk.Brytanii mogą szabrować bez ograniczeń, a Żydzi z Rosji, czy nawet z Europy, już nie, no dlaczego?

Mosze Kantor i A.Kwaśniewski znają się i kumplują od dawna, zasiadają razem w Europejskiej Fundacji Tolerancji i Pojednania. Kantor jest także przewodniczącym Europejskiego Kongresu Żydów i wielkim filantropem działającym na rzecz ratowania żydowskiego dziedzictwa i pamięci o Holokauście. I teraz robią mu takie świństwo, obejmują jakimiś sankcjami i kto mu to robi? Ano sami jego współbracia z „międzynarodowej społeczności”, którzy nie dość, że robią wojnę – a zrobili już nie jedną –, to przeszkadzają mu w interesach, a interes rzecz święta przecież, bo nie godzi się zarabiać tylko na holokauście.

Szef MSWiA IIIżydo-RP/Polin poinformował dzisiaj o wpisaniu Mosze Kantora na listę sankcji

I jakby tego było mało do sankcji przyłączyła się także IIIŻydo-RP/Polin, koledzy i przyjaciele Mosze Kantora, którzy chełpią się, że odbudowują tu żydowskie życie. No i co, i tak Żyd robi Żydowi? Ech, ile w tym żydowskim świecie jest świństwa, bólu i cierpienia? O tym, że wpisano go na listę poinformował szef MSWiA, sam Aron, przepraszam, Mariusz Kamiński***. Jestem jednak pewien, że tak trudnej i bolesnej dla wszystkich stron decyzji nie podjęto bez owocnych konsultacji żydowskiego reżimu IIIRP z Tel Avivem. I w końcu otrzymano pozwolenie na wpisanie nieszczęsnego Mosze Kantora na listę. Może w zachodnim świecie są ważniejsze interesy niż interes Mosze Kantora**** (?). – Kurza twarz, ale co on, biedak winien, że urodził się w ZSRR i potem mieszkał w Rosji? Przecież cała elita naszego żydowskiego reżimu IIIRP także urodziła się w socjalistycznej ojczyźnie, w PRL – i dobrze się w niej miała, mogła bezkarnie strajkować, protestować, obsadzać uczelnie, wydawnictwa, media, studiować na Zachodzie, itd. Fakt, w socjalizmie szabrować się nie dało, dlatego nawet żydo-katolicki Kościół nienawidził i nienawidzi socjalizmu jak diabeł święconej wody. Rodzice wielu z nich, członków dzisiejszej elity IIIRP, tak jak Mosze Kantor, również w ZSRR się urodzili, przeważnie w dawnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej.

Wstyd i hańba dokuczać z tego tytułu swojemu rodakowi – oj sumienie będzie was gryzło i pewnieupio wam będzie spojrzeć rodakowi prosto w oczy.

Ech, Mosze, Mosze, jakich masz kolegów … -? Ch… w d… takim kolegom.

Dariusz Kosiur

__________________

* https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/850219,schetyna-mial-racje-auschwitz-wyzwolili-ukrainscy-zolnierze.html

** https://businessinsider.com.pl/finanse/wiaczeslaw-mosze-kantor-na-liscie-sankcji-kim-jest-i-jakie-ma-zwiazki-z-polska/63dg6mb

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/spolka-skarbu-panstwa-ma-problem-jej-rosyjski-akcjonariusz-zostal-objety-sankcjami-ue/lbn785b

*** https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-polska-wprowadza-sankcje-minister-kaminski-na-pierwszej-lisc,nId,5984957

**** https://rzeczpospolitapolska.wordpress.com/2014/07/03/ktory-zyd-dobry-a-ktory-zly-oceniaja-sami-zydzi/

34 Komentarze

Filed under Polityka

34 responses to “Meandry wojny Zachodu z Rosją na Ukrainie – cierpienia „międzynarodowej społeczności”

 1. Quasar

  GLOBALNY ALARM DLA WSZYSTKICH NARODÓW i RZĄDÓW: ŚMIERTELNE Zagrożenie dla suwerenności narodowej ma zapaść 22-28 maja na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia WHO, a w listopadzie już będzie jedna światowa tyrania, jaka jest w Chinach

  GLOBAL GOV’T ALERT: Threat to national sovereignty set to go down May 22-28 at WHO World Health Assembly

  Polubione przez 1 osoba

 2. Sławobor

  Jak podał telegramowy kanał Resident, w walkach z Rosjanami brało już udział około 4000 najemników ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

  Ukraińscy oligarchowie zgodzili się na zwiększenie kontyngentu zachodnich najemników na Ukrainie na własny koszt. Zostało to zgłoszone w odniesieniu do źródła w Kancelarii Prezydenta Ukrainy przez kanał telegramu Resident.

  „Achmetow/Pinchuk/Gerega/Firtash zgodzili się na zwiększenie kontyngentu PKW na Ukrainie, aby móc szybko użyć ciężkiego sprzętu wojskowego przekazanego przez USA/Wielką Brytanię Siłom Zbrojnym Ukrainy” – powiedział informator.

  Według kanału na Ukrainie przebywa dziś około 4 tys. najemników z Francji, USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Koszt jednego dnia ich pracy szacuje się na 500-700 dolarów.
  https://cont.ws/@Novoross/2270824

  Polubione przez 1 osoba

 3. Sławobor

  Nikołaj Patruszew: trwają prace nad stworzeniem dwuobwodowego systemu monetarnego i finansowego – odtwarzany jest skuteczny stalinowski model gospodarki !!!

  ▪️Obecnie trwają prace nad „projektem zaproponowanym przez społeczność naukową w celu stworzenia dwupętlowego systemu monetarnego i finansowego”, powiedział Nikołaj Płatonowicz Patruszew, sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa

  ▪️ „Aby suwerenizować jakikolwiek krajowy system finansowy, jego środki płatnicze muszą mieć wewnętrzną wartość i stabilność cenową, niezwiązane z dolarem” – powiedział Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

  ▪️Decyzja o lokowaniu rezerw złota i walut obcych za granicą okazała się nieuzasadniona z punktu widzenia bezpieczeństwa finansowego Federacji Rosyjskiej – podkreślił Patruszew

  „KRYSZTAŁ WZROSTU” przytaczał wcześniej wnioski (t.me/crystal_book/763) zastępcy sekretarza Izby Obywatelskiej Federacji Rosyjskiej A. Gałuszki, że w rozpętanej przez Zachód wojnie finansowej przeciwko Rosji wygrywająca wartość to:

  stworzenie dwuobwodowego systemu finansowego, w tym uruchomienie obiegu pieniężnego projektowo-inwestycyjnego;

  oddzielenie rubla od dolara i wzmocnienie rubla poprzez powiązanie go z realnymi, płynnymi aktywami;

  domniemanie rubla w handlu międzynarodowym.

  Poinformował także (t.me/crystal_book/612) o udziale A. Gałuszki w grupie roboczej Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej ds. stworzenia dwupętlowego systemu finansowego

  Źródło: https://rg.ru/2022/04/26/patrushev-rubl-ne-dolzhen-priviazyvatsia-k-dollaru-a-obladat-vnutrennej-cennostiu.html

  Polubione przez 1 osoba

 4. Żydowskie media już mocno przeginają. Kto uwierzy w te żydowskie dyrdymały?
  _______________
  W ciągu dwóch pierwszych tygodni kwietnia na telefony zaufania zgłoszono 400 rosyjskich gwałtów na dzieciach i dorosłych – poinformowała rzeczniczka praw człowieka Ludmiła Denisowa. Chodzi o tereny, które do końca marca były zajęte przez Rosjan. – https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-63-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2277,akt,270946,mHash,a8216f2c960a8a4923b78c36db6d2488

  Polubione przez 1 osoba

  • Kojak

   Bandrowskie scierwa rabaly kiedys ludzi siekerami
   jak rabanke na mieso na straganie ! DZis rzadza UKrainu Zelenski i spolka ktorzy jawnie i ostentacyjnie odwoluja sie do UPA i na nim buduja panstwowosc UKrainu. Coz to dla nich opowiadac nawet najwieksze skurwysynstwa o okrucienstwach ROsjan ? Ot mniej , niz dorobiazczeg

   Polubione przez 1 osoba

 5. markglogg

  Ku pokrzepieniu serc:

  Na pomalowanym w geście solidarności z Ukraińcami w niebiesko-żółte barwy postumencie po pomniku marszałka Koniewa w Krakowie ktoś nielegalnie napisał „Wołyń 1943”, nawiązując do rzezi na Kresach podczas II wojny światowej:

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Jak słucham tego poniżej, to mam nieodparte wrażenie, że jestem w szpitalu psychiatrycznym i wysłuchuje wynurzeń debila – w tle słychać brawa kolegów, także pacjentów psychiatryka.
  __________

  Polubione przez 1 osoba

 7. szatunbun

  Ty rusku trolu odwal się od rządu polskiego psycholu.

  Polubione przez 1 osoba

 8. Paweł

  Ogłaszam konkurs 1 majowy.

  Pytanie konkursowe nr 1:

  Skąd się biorą probanderowskie mendy jak ten @szatunbun

  IP 195.181.161.229

  Pytanie konkursowe nr 2:

  Czy menda @szatunbun jest rodzimego chowu, czy z importu Ukrainy/ Kanady-Toronto?

  Nagroda dla zwycięzcy : miesięczny, darmowy karnet na strzelnicy !!!

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Mirosław

  Panie Pawle proszę o karnet. Ten troll to wonsz kolega nany. Oboje mieszkają w Austrii.

  Polubione przez 1 osoba

 10. Bazyli

  PILNE: Rosja może odkręcić strumień z gazem dla Polski, ale poleci gaz pieprzowy.

  Polubienie

 11. Słowianka

  Ad tego figlanta prawdopodobnie spod Zamościa.

  Panowie,
  nie ma co się dziwić. W miarę postępu Armii Rosyjskiej na zachód facetowi robi się niewesoło, ba nawet gorąco pod nogami, dlatego spocony przestępuje z nogi na nogę. Wie, że jego dni są policzone. Stąd pieprzy farmazony. Wie, że straci zajęcie i pozostanie mu gdzieś na zachodzie tylko miska ryżu. Wie, że drugiego 1989 roku już na ziemi polskiej nie będzie.

  Polubienie

 12. bryła

  PUTIN: Rosja odpowiednio zareaguje na wszelkie wyzwania i zagrożenia. Wszystkie zadania operacji specjalnej zostaną ukończone!
  27 kwi 2022

  Polubione przez 2 ludzi

 13. MatkaPolka

  Zatajone przed Polakami bogactwa Polski, czyli największe oszustwo PRL-bis

  https://eprudnik.pl/zatajone-przed-polakami-bogactwa-polski-czyli-najwieksze-oszustwo-prl-bis-tzw-iii-rp/

  Nic tak nie pokazuje niewyobrażalnej podłości rządów „warszawskich” przez ostatnie lata, ich świadomego antypolskiego charakteru, świadomej eksterminacji i zmuszania do emigracji naszego narodu jak sprawa zatajanych niezwykłych bogactw Polski.

  Przez zaprzedanie i głupotę rządzących jest blokowany szybki rozwoju Polski i dobrobyt całego społeczeństwa w tym naszych „elit”.

  Polska jest NAJBOGATSZYM krajem świata położonym w sercu Europy. Oczywiście na nasze bogactwa, które Pan Bóg dał Polakom jest wielu chętnych. Dla przykładu Niemcy w swojej konstytucji nadal uznają granice sprzed 1937 roku. Oszustwem rządów warszawskich jest wmawianie Polakom, że Niemcy uznały naszą granicę zachodnią.

  BOGACTWA NATURALNE POLSKI
  Polska jest potęgą energetyczna i surowcową – POLSKA KUWEJTEM EUROPY –
  Polska nie potrzebuje importu gazu i ropy ani z Rosji ani z USA– sama może być eksporterem – eksportować ropę i gaz do Rosji

  Polska w całości leży na ogromnym złożu ropy i gazu (w dodatku daleko wychodzącym w polski szelf bałtycki), bowiem twór geologiczny skał porowatych, który jest jak gąbka nasączony gazem i ropą, zaczynający się w Zatoce Perskiej, a kończący w Morzu Północnym pomiędzy Szkocją i Norwegią osiąga swoją kumulację właśnie w Polsce! Tylko, że to ogromne złoże znajduje się na głębokości 5 km – Polska zachodnia i północna i 7 km – Polska południowo-wschodnia.

  Te głęboko położone złoża szacowane są na 650 mld ton, co daje 4764,50 mld baryłek. Złoża Arabii Saudyjskiej oszacowane są na 265 mld baryłek!!! Eksploatacja głębokich złóż jest dzisiaj z punktu widzenia technicznego możliwa. Wartość tej ropy, biorąc pod uwagę obecne ceny wynosi – 300 163,5 mld $, czyli 300,1635 biliona $ (w USA 300,163,5 trylionów $).

  Polubienie

 14. markglogg

  Czy ktoś wie, jak się dostać do witryny http://www.neon24.info ?
  Dzisiaj po południu dostęp do niej został wyraźnie ZABLOKOWANY!

  Polubienie

 15. MatkaPolka


  pdf
  ISSN 0033-216X – Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa
  ww..w.sitg.pl/przegladgorniczy/pobierz/mag-1105-pdf.ht..ml

  podziemne zgazowanie węgla, projekt, dokumentacja techniczna. Key words: … dotyczące procesu podziemnego zgazowania węgla (PZW) …… Dariusz Dobrzyński …. Katarzyna Pactwa, mgr inż. Karolina Kaznowska-Opala, mgr inż. Wojciech.
  (***)

  PODZIEMNE ZGAZOWANIE WĘGLA

  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/6-069-823-zl-dla-kazdego-polaka-z-procesowania-wegla

  Feb 12, 2019 – Ekspert do spraw węgla i energetyki Krzysztof Tytko przeprowadził dowód, … To ona może zrewolucjonizować sektor paliwowo-energetyczny w Polsce. … Przy zastosowaniu technologii podziemnego zgazowania mamy więc ..

  Ekspert do spraw węgla i energetyki Krzysztof Tytko przeprowadził dowód, iż eksploatacja węgla metodą procesowania (zgazowania) przyniesie przychód w kwocie 6 069 823 zł dla każdego Polaka, pod warunkiem, że obecny rząd nie odda eksploatacji polskich złóż węgla obcym korporacjom.

  h ttps:/ /w ww.youtube.com/watch?time_continue=4&v=UBqEhiaVgxI

  Za czasów rządów Platformy Obywatelskiej 95% powierzchni koncesyjnych zostało wydanych zagranicznemu kapitałowi. Eksperci szacują, że przez 30 lat od początków transformacji ustrojowej Polska oddała w obce ręce banki, kanały dystrybucji i strategicznie ważne firmy o wartości od 5 do 7 bilionów złotych.

  PiS, który potrafi przegłosowywać pewne ustawy w ciągu jednego dnia, zapisy dotyczące powołania i zasad funkcjonowania Polskiej Agencji Geologicznej, która ma zajmować się badaniem i ochroną potencjału surowcowego Polski, opracowuje od 4 lat. A gdyby zwrócić uwagę na fakt od kiedy główny geolog kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek jest najlepiej poinformowaną osobą w sprawie tych zasobów, to okaże się, że polska polityka surowcowa tak istotna dla przyszłości narodu jest tworzona od 13 lat.

  W międzyczasie zamiast dbania o polski interes stwarzano przyjazne środowisko dla obcego kapitału. Jeśli oddamy kontrolę nad własnymi ogromnymi zasobami nieodnawialnymi, to już ich nigdy nie odzyskamy. I nie może być argumentem to, że tylko technologie i fundusze zagranicznych firm mogą spowodować, iż ten potencjał surowcowy zostanie w końcu odblokowany.

  Niech rząd emituje własny pieniądz, a nie ogląda się na kapitał spoza Polski. Jako społeczeństwo musimy dopilnować, aby rząd pod żadnym pozorem nie tworzył prawa, które pozwala przejmować kontrolę nad naszymi zasobami.

  Polska wydobywa węgiel za pomocą tradycyjnej technologii wydobycia. Do głębokości 1200 metrów mamy pod powierzchnią kraju 50 miliardów ton węgla. Poniżej granicy 1200 metrów, do głębokości około 5 kilometrów, mamy następne 450 miliardów ton węgla, czyli w sumie jest to 500 miliardów ton. Cały ten węgiel przy wydobyciu metodą tradycyjną jest praktycznie niedostępny. Z tych 500 miliardów ton możemy tą metodą wydobyć jedynie 4 miliardy ton.
  Bilans wykorzystania tradycyjnej technologii wydobycia jest następujący:

  Zasoby węgla w Polsce: 500 miliardów ton
  Możliwe wydobycie tradycyjną technologią: 4 miliardy ton
  Cena węgla: około 400 złotych za tonę
  Wartość węgla w złożach dających się wydobyć tradycyjną technologią: 1,6 biliona złotych

  Populacja Polaków (Kraj + Polonia): 58 milionów
  Wartość węgla (gazu) w złożu na osobę: 27 586 złotych na osobę

  Technologią, która pozwoli wydobyć 80% wszystkich złóż jest technika podziemnego zgazowania węgla. To ona może zrewolucjonizować sektor paliwowo-energetyczny w Polsce. Instytucjom takim jak: Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Akademie Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska i Politechnika Częstochowska, przy pomocy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, udało się z powodzeniem wykorzystać tę technikę już prawie 5 lat temu.

  Dowodzący tym procesem prof. Krzysztof Stańczak mówi, że metoda ta polega na tym, iż węgiel, który znajduje się pod ziemią w złożu zamieniany jest na gaz. Częściowo węgiel trzeba spalić, żeby uzyskać odpowiednią temperaturę w tzw. „georeaktorze”, ale znakomita większość węgla, jakieś 80% zostaje przemieniona w gazy, które otrzymujemy na powierzchni i które możemy wykorzystywać do różnych celów.

  Wyniki dotychczas przeprowadzonych eksperymentów według prof. Stańczaka są zadowalające. Proces okazał się możliwy do wykonania w skali przemysłowej, jest sterowalny i bezpieczny dla środowiska. Nad podobną technologią pracują Chiny, USA, Australia i RPA. Prace zespołu prof. Stańczaka zakończono w 2014 roku. Od tego czasu rząd nie robi w tej sprawie nic.

  Pomimo raportów NIK, które zwracały uwagę na skalę korzyści wynikających z rozwoju tej metody. Instalacja do podziemnego zgazowania węgla na skalę przemysłową nie kosztuje więcej niż 100 milionów złotych. Dla porównania w 2010 roku powołano spółkę PGE Elektrownia Jądrowa i na jej funkcjonowanie (bez specjalnych rezultatów) wydano do dziś ponad miliard złotych. Powstała ona tylko po to, by opracować studium wykonalności pod budowę elektrowni jądrowej.

  Przy zastosowaniu technologii podziemnego zgazowania mamy więc dostęp do 400 miliardów ton węgla.

  W tym wypadku kalkulacja korzyści będzie następująca:
  Zasoby węgla w Polsce: 500 miliardów ton
  Możliwe wydobycie: 400 miliardów ton (100 razy więcej niż technologią tradycyjną)

  Ilość otrzymanego gazu z 1 tony węgla: 444 metry sześcienne
  Cena gazu: 2 złote na metr sześcienny
  Wartość gazu z 1 tony węgla: 888 złotych

  Wartość węgla w złożu: 355,2 biliona złotych (222 razy więcej niż technologią tradycyjną)

  Populacja Polaków (Kraj + Polonia): 58 milionów

  Wartość węgla (gazu) w złożu na osobę: 6 069 823 złote

  Kto jest właścicielem zasobów naturalnych? Skarb Państwa. Ale Skarb Państwa to przecież społeczeństwo! Co zrobili dobrego dla Polski przez te 30 lat wszyscy ministrowie skarbu? Cały majątek na powierzchni sprzedali obcemu kapitałowi za pół darmo, traktując go jako własny folwark.

  Raz jeszcze należy to podkreślić: sama wartość sprzedanego majątku na powierzchni to 5-7 bilionów złotych, podczas gdy pod powierzchnią, w samym węglu mamy ponad 355 bilionów złotych! O to toczy się gra! A przecież oprócz węgla Polska ma swoich zasobach praktycznie całą tablicę Mendelejewa. Trzeba wymusić na władzach nasze własne uwłaszczenie, bo zasoby surowcowe Polski są dla Polaków i powinny być równo podzielone na całą populację naszego państwa. Inaczej władze oddadzą to bogactwo innym.

  Za życia każdego Polaka, gdyby uwłaszczono polskie społeczeństwo na polskich zasobach naturalnych, każdy dostałby od 1 do 3 milionów złotych dywidendy.

  Spójrzmy jeszcze na zasoby tytanu:
  (***)

  Polubienie

 16. MatkaPolka

  Oświadczenie ONZ – państwa Ukraina nie ma i nigdy nie było

  https://web.archive.org/web/20140707064224/http://wolna-polska.pl/wiadomosci/oswiadczenie-onz-panstwa-ukraina-bylo-2014-06

  7 kwietnia 2014 roku ósmy Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon wygłosił oszałamiające oświadczenie, które zostało zakazane do dystrybucji w ukraińskich mediach i Internecie.

  Do porządku obrad na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ została wniesiona kwestia konfliktu między dwoma państwami. W rezultacie uzgodniono następujący wniosek: Ukraina nie zarejestrowała swoich granic jeszcze od dnia 25 grudnia 1991 roku. W ONZ nie zostały przedstawione i zarejestrowane granice Ukrainy jako suwerennego państwa.

  Z tego powodu możemy uważać, że żadnych naruszeń prawa przez Rosję wobec Ukrainy nie było i nie może być. Zgodnie z umową z WNP, terytorium Ukrainy jest okręgiem administracyjnym ZSRR. Tak więc, nie można nikogo obwiniać o separatyzm i przymusową zmianę integralności granic Ukrainy. W ramach prawa międzynarodowego kraj ten po prostu nie ma oficjalnie zatwierdzonej granicy.

  Aby rozwiązać ten problem, Ukraina powinna dokonać demarkacji granic z państwami sąsiadującymi przy obowiązkowej zgodzie państw granicznych, w tym Rosji. Wszystko powinno być udokumentowane i podpisane przez wszystkie państwa graniczne, uczestniczące w umowie. Unia Europejska wyraziła ogromne pragnienie dopomożenia Ukrainie w tak ważnej kwestii i podjęła decyzję o udzieleniu pomocy technicznej. Ale czy Rosja będzie podpisywała umowę o granicach z Ukrainą? Oczywiście, że nie!

  Bez względu na to, natychmiast zostały podjęte prace demarkacyjne. Dwie grupy wykwalifikowanych ekspertów pracują przy wyznaczania linii granicznej w terenie i zajmują się sprawdzaniem faktów z istniejącymi mapami.

  W oparciu o fakt, że Rosja jest prawnym następcą ZSRR (co zostało potwierdzone decyzjami sądów międzynarodowych, dotyczących sporów o własności byłego ZSRR za granicą), terytorium, na którym znajduje się obecnie Republika Ukraina w granicach ZSRR (Małorosja i Noworosja), jest własnością Rosji. I nikt nie ma prawa dzisiaj dysponować tym terytorium bez zgody Rosji, prawnego posiadacza praw do tego terytorium.

  Polubienie

 17. MatkaPolka

  POMOC HUMANITARNA DLA UKRAINY – WIDŁY I SIEKIERY

  Polubienie

 18. MatkaPolka

  ZADZIWIAJĄCE JAK WE WSPÓŁCZESNYCH CZASACH – ZUPEŁNIE POMIJA SIĘ POLSKĘ – KRESY WSCHODNIE POLSKI

  POLSKA STWORZYŁA UKRAINĘ

  TROCHĘ HISTORII UKRAINY – ZACHOWAJCIE TE DOKUMENTY – zrobiłem osobny folder
  KRESY Wschodnie – Piotr Jaroszczak – historyk z Przemyśla – wspaniała strona budowana przez ponad 15 lat – wypowiedzi rożnych specjalistów historyków – – obecnie na web.archive
  https://web.archive.org/web/20130206110106/http://www.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/rus.html

  OBECNIE ON LINE – http://przemysl.wkki.pl/przemysl/dzieje/wykaz.html

  Polubienie

 19. MatkaPolka

  Ukraińska okupacja Krymu? Polska okupacja Ukrainy?

  https://marucha.wordpress.com/2014/02/28/ukrainska-okupacja-krymu-polska-okupacja-ukrainy
  ORGINALNIE NA KRESY.PL – SWIETNY ARTYKUŁ

  Ukraina staje w obliczu rozpadu państwa. Licznie zgromadzeni na centralnym placu Sewastopola mieszkańcy, skandując hasła „Putin nasz prezydent!” oraz „Rosjo, zostaliśmy porzuceni, weź nas z powrotem!”, wskazują swoje sympatie narodowe i preferencje polityczne . Skąd ta miłość do Rosji, a niechęć do państwa, w którym żyją? Czy ci ludzie czują się okupowani przez Ukrainę? Jeśli tak, w jaki sposób ta okupacja się zaczęła?

  W roku 1954 ówczesny I sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, Nikita Chruszczow, odłączył Krym od Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i przyłączył do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

  Zmiana ta wydawała się wówczas kosmetyczna. Wszak Krym pozostawał częścią Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Najwyższa władza pozostała ta sama, a przesunięcia z jednej republiki związkowej do drugiej, było niewiele kosztującym gestem dobrej woli, mającym świadczyć o braterstwie narodów. Gest ten wykonano w trzechsetną rocznicę zawarcia ugody w Perejesławiu, gdzie polska dotąd Ukraina, rękami ich kozackich przywódców, poddała się pod panowanie władców Moskwy. Na marginesie warto przypomnieć, że w imieniu Kozaków ugodę zawierał Bohdan Zenobii Chmielnicki, który wciąż powszechnie uznawany jest za bohatera Ukrainy.

  Zmiana ta wydawała się kosmetyczna, aż tu nagle w 1991 roku rozpadł się ZSRR, a na jego gruzach powstały państwa niekoniecznie pałające do siebie braterską miłością. Krym po rozpadzie ZSRR pozostał w granicach Ukrainy, mimo iż w większości zamieszkiwany jest przez ludność rosyjskojęzyczną. Tej, jak widać, po ponad dwóch dekadach istnienia suwerennej Ukrainy, wciąż bliżej do Rosji.

  Czy tę sytuację można nazwać okupacją Krymu przez Ukrainę? Chciałbym, by na to pytanie odpowiedzieli sobie przede wszystkim sami Ukraińcy, zwłaszcza ci z nich, którzy od lat głoszą hasła o polskiej okupacji Ukrainy.

  Mnóstwo Ukraińców, z którymi się dotąd spotkałem, jest święcie przekonana, że Polska była okupantem Ukrainy, stąd jak najbardziej usprawiedliwiony był fakt, iż miejscowa ludność wielokrotnie buntowała się i brała krwawy odwet na „okupantach” i ich rodzinach. Warto, więc przypomnieć jak Ukraina znalazła się w granicach Polski. A właściwie… jak Polska stworzyła Ukrainę.

  Na początku odrzućmy absurdalne twierdzenie, że Polska okupowała Ukrainę już sześć stuleci temu. Wiem, że to będzie trudne do przełknięcia dla wielu Ukraińców, ale trzeba powiedzieć wprost: tak, jak na przykład w VIII wieku nie było jeszcze Polski, tak w XIV wieku nie było jeszcze Ukrainy, więc jak można ją było okupować?

  A co było? Oczywiście były ziemie i byli ludzie, ale ani ziem zamieszkałych przez różne plemiona słowiańskie w VIII wieku nie nazywano Polską, ani też zamieszkałych w XIV wieku przez Rusinów ziem nie nazywano Ukrainą, a ich samych Ukraińcami. Kiedy więc i jak powstała Ukraina?

  Pospolicie znane Polakom i Rusinom słowo „ukraina” jeszcze w XVI wieku oznaczało pogranicze. Tak, więc obozując w roku 1562 pod litewskim Połockiem, hetman koronny Florian Zebrzydowski pisał o „ukrainie połockiej”[1], czyli o połockim pograniczu[2]. Kilka lat wcześniej, bo w 1557 roku, uczestnik polskiego poselstwa do Imperium Osmańskiego, Erazm Otwinowski, podziwiając „tureckich” wojowników pisał:

  „POGRANICZNI ludzie albo służebni, którzy tam przyjeżdżają, które oni deliami zową, ci tylko tak chodzą, jako i jeżdżą w ostrogach, z pierzem pospolicie żurawiem białem i według tego, jako który zwycięstwo otrzymał, tylko piór białych u kiwiora [rodzaj nakrycia głowy] nosi i z bronią wielką, aby znać było UKRAINNEGO witezia [rycerza].”[3]

  Miała, więc swoje ukrainy nie tylko Litwa, ale i Imperium Osmańskie. Ba! Jak pisał Fabian Birkowski, miała je nawet Afryka[4]. Bo też i ukraina znaczyła wówczas nic więcej, jak tylko pogranicze. A pogranicza są w bardzo wielu miejscach. Kiedy więc słowo ukraina stała się nazwą własną jednej z krain, przechodząc później w nazwę państwa?

  W roku 1569 do Królestwa Polskiego przyłączono część terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego. Akt ten można porównać do tego, co zrobił Chruszczow w 1954 roku. Zygmunt II August, który był wówczas jednocześnie i królem polskim, i wielkim księciem litewskim, odłączył od jednego swojego państwa część terenów i jego mieszkańców, po czym przyłączył „jako równych do równych, wolnych do wolnych ludzi” do drugiego. Była to bezkrwawa zmiana granic. Wkrótce potem doszło do zjednoczenia Polski i Litwy unią realną.

  Warto tu podkreślić fakt, na który zwróciła uwagę ukraińska profesor historii, Natalia Jakowenko. Stwierdziła ona, że ówcześni ruscy kronikarze, rzetelnie odnotowujący mnóstwo drugorzędnych szczegółów z bliskiego im życia, „nie zauważyli” tak epokowego aktu, jak przekazanie Polsce części swoich ziem.

  „Nie świadczy to jednak o obojętności wobec losów rodzinnego kraju. W średniowiecznych kategoriach, w przeciwieństwie do współczesnego schematu myślenia, odrębność polityczna utożsamiana była nie z niepodległością państwa, ale z własnym władcą. A ponieważ wielkim księciem litewskim i królem [polskim] była jedna osoba – Zygmunt II August, w oczach ludzi owego czasu w ogóle nie zaszło żadne epokowe wydarzenie, bowiem lokalne instytucje polityczne, przez które realizowała się właściwa odrębność w ustroju administracyjnym, zwyczajach i systemie prawnym, pozostały bez zmian.”[5]

  Tak oto w granicach Królestwa Polskiego znalazły się ziemie, z których część wkrótce zaczęto nazywać Ukrainą. Dlaczego Ukrainą? To proste. Skoro zmieniły się granice Królestwa, to zmieniło się również i to, gdzie były pograniczne ziemie tejże Polski. Nowe pogranicze było bardzo słabo zaludnionym pasem ziemi od strony tatarskiej i moskiewskiej. Tam była owa ukraina, która wkrótce stała się Ukrainą. Po Unii Lubelskiej 1569 roku zanika, bowiem zwyczaj nazywania każdego pogranicza ukrainą. Pozostała jedna ukraina – polskie pogranicze od Tatarów i Moskwy. Wkrótce sformalizowano ten termin. Ukrainą zaczęto nazywać terytorium przyłączonych do Polski w 1569 roku województw bracławskiego i kijowskiego. A po odzyskaniu z rąk moskiewskich księstwa czernihowskiego (fakt ten sformalizowano rozejmem w Dywilinie 1618 roku), także i o te ziemie powiększono Ukrainę.

  Najlepszym tego dowodem są uchwały sejmów polsko-litewskich, które współtworzyli posłowie z Ukrainy. Przykładowo, w czasie sejmu 1659 roku wymieniono „Woiewodztwa Ukrainne”. Były to „woiewodztwa, Kiiowskie, Bracławskie, Czerniechowskie”[6]. Wszelkie też traktaty, w których padało słowo Ukraina, potwierdzają takie, a nie inne rozumienie tego pojęcia. Także i w potocznym rozumieniu Ukraina była terytorium złożonym z trzech, wymienionych województw. Przykładem rękopis „Opisanie Woyny Kozackiey, to jest Buntów Chmielnickiego z namienieniem różnych Woien z postronnymi monarchami […]”, w którym stwierdzono:

  „Ukraina jest kraj polski z trzech województw kijowskiego, bracławskiego i czernihowskiego składający się, od wschodu słońca przy granicy moskiewskiej, potym tatarskiej, dalej ku południowi wołoskiej [czyli mołdawskiej] leżący, ciągnie się wzdłuż (rachując i stepy, to jest Dzikie Pola obszerne, dla których dla niedostatku wody i lasów, tudzież niebezpieczeństwa od Tatarów ludzie nie mieszkają) […] I dlatego Ukrainą ten kraj przezywa się, że przy kraju cudzych granic ma swoje położenie.”[7]

  To rozumienie pojęcia Ukraina nie ograniczało się tylko do Polaków, bo i Rusini tak właśnie pojmowali ten termin[8]. Przykładów jest aż nadto, choćby anonimowy, kozacki świadek wojen drugiej połowy XVII w., czyli tak zwany Samowidec. W swoim latopisie[9] wielokrotnie używa nazwy Ukraina. Padają tam nazwy miast i ich przypisanie do różnych ziem. Na przykład o okolicach Jarosławia (chodzi o część województwa ruskiego, którego stolicą był Lwów) pisał jako o „polskiej ziemi”[10].

  Podobnie czynili i osiemnastowieczni Kozacy. Ukraina bowiem, aż do końca istnienia Rzeczpospolitej Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, a nawet dużo później, to tereny naddnieprzańskie. Nie sąsiadujące z nią Wołyń i Podole, czy bardziej od nich na zachód leżące województwo ruskie ze Lwowem, ale właśnie tereny wokół Dniepru. Dopiero pod koniec XIX wieku ukraińscy historycy (w szczególności Michajło Hruszewskij oraz Iwan Franko) rozszerzają znaczenie terminu Ukraina na całość ziem ruskich. Na tej to właśnie podstawie część dzisiejszych Ukraińców, zwłaszcza spod znaku wojującej na Majdanie „Swobody” uważa, że tereny etnicznej Ukrainy rozciągają się niemal do Wisły, gdyż w przeszłości zamieszkiwała je ludność ruska. Zresztą nie tylko uważa, ale i wysuwała już roszczenia terytorialne wobec Polski.

  Jak z tego, bardzo skrótowego opisu genezy powstania Ukrainy widać, twierdzenie o polskiej okupacji Ukrainy jest nieuzasadnione. Polska najpierw pokojowo weszła w posiadanie ziem, które utworzyły przyszłą Ukrainę, po czym ją stworzyła. Polska nie zajęła Ukrainy zbrojnie, i nie okupowała jej. Tak potępiane przez historyków liberum veto ma tę zaletę, że nikt nie może dziś Polakom zarzucić, iż narzucali innym swoją wolę. Jeden poseł z Ukrainy, czy z innej części wspólnej Rzeczpospolitej, mógł zerwać obrady sejmu. Bez porozumienia, bez kompromisu, bez powszechnej zgody, nie można było w Polsce tworzyć prawa. Takich prerogatyw nie mają dziś reprezentanci Krymu w ukraińskim parlamencie…

  Gdyby nie Królestwo Polskie, nie byłoby Ukrainy i Ukraińców. Przy czym warto zaznaczyć, że pod tym drugim pojęciem, do końca istnienia dawnej Rzeczpospolitej rozumiano nie naród, ale mieszkańców Ukrainy. Polski szlachcic zamieszkujący Ukrainę nazywał się Ukraińcem[11]. Dopiero dużo później, po rozbiorach Polski, uformowano naród ukraiński, który zaczął rościć pretensje do ziem, które nigdy Ukrainą nie były. Efektem tego było między innymi ludobójstwo na Wołyniu w czasie II Wojny Światowej.

  Zdaję sobie sprawę, że to, co tu piszę będzie szokiem dla większości Ukraińców. Piszę to jednak nie w tym celu, by wypominać Ukraińcom okupację Krymu i moralnie usprawiedliwiać rozpad państwa. Piszę to po to, by właśnie dzisiaj, w sytuacji, gdy część obecnego terytorium państwa ukraińskiego grozi odłączeniem się od reszty, skłonić Ukraińców do refleksji. Może wówczas przyjmą jeden standard oceniania historii. Jeśli Krym uważają za integralną część swojego kraju; jeśli uważają, że nie są jego okupantami, to dlaczego za okupantów Ukrainy uważają Polaków? A jeśli sądzą, że Polska okupowała (a nawet wciąż okupuje etniczną) Ukrainę, to jakie mają moralnie prawo do utrzymania w swoich granicach Krymu?

  Dr Radosław Sikora

  Polubienie

 20. MatkaPolka

  NIESTETY – DOKUMENTY SĄ LIKWIDOWANE PRZEZ „NIEZNANE SIŁY”

  ZESTAWIENIE ZBIORU MAP.

  1. Mapa Środkowej Europy w/g kardynała Mikołaja z Kuzy z drugiej połowy XV wieku.
  Mapa ta nie zna terminu „Ukraina”.

  2. Mapa Polski Wacława Grodeckiego z 1557 r. LINK
  Mapa ta nie zna terminu „Ukraina”.

  3. Mapa środkowej i wschodniej Europy z atlasu Gerarda Mercatora z 1630 r.
  Mapa ta nie zna terminu „Ukraina”.

  4. Mapa Wielkiego Księstwa Litewskiego Tomasza Makowskiego z 1613 r. LINK
  Mapa ta nie zna terminu „Ukraina”.

  5. Mapa Rosji Hesselo Gerardo z 1613 r.
  Mapa ta nie zna terminu „Ukraina”.

  6. Mapa Polski du Val’a.
  Mapa ta nie zna terminu „Ukraina”.

  7. Mapa Dzikich Pól vulgo Ukrainy le Vasseur’a de Beauplan z 1648 r. LINK
  Termin „Ukraina” znajduje się jedynie w tytule jako jednoznaczny z pojęciem „Dzikich Pól”.

  8. Mapa Polski le Vasseur’a de Beauplan z 1651 r.
  Napisem „Ukraina” objęto pas między Bohem a Dnieprem.

  9. Mapa Ukrainy z atlasu Fr. Getkanta (1638-1639).
  Nazwą „Okraina” oznaczono obszary nad Donem.

  10. Mapa Polski Guillaume de l’Isle z początku XVIII w.
  Nazwa „Ukraina” znajduje się jedynie w tytule mapy.

  11. Mapa Polski J. Senex’a z początków XVIII wieku. LINK
  „Ukraina” obejmuje obszary nad Bohem i Dnieprem.

  12. Mapa Polski Sansona z 1688 r. LINK
  „Ukraina” obejmuje obszary nad Bohem i Dnieprem.

  13. Mapa Rosji Megdena i Brussa z 1699 r.
  „Ukraina” obejmuje obszary nad Bohem i Dnieprem.

  14. Mapa Królestwa Polskiego i Księstwa Litewskiego z XVII w.
  „Ukraina” obejmuje obszary nad Bohem i Dnieprem.

  15. Mapa Rosji Izaaka Massy z 1633 r.
  „Ukraina” obejmuje obszary nad Bohem i Dnieprem.

  16. Mapa Ukrainy M. Seuttera z XVIII w.
  „Ukraina” obejmuje obszary nad Bohem i Dnieprem.

  17. Mapa południowej części Rosji I. Nieleniewa z 1779 r.
  Nazwę „Ukraina” przeniesiono w granice Państwa Polskiego.

  18. Mapa południowej części Rosji I. Nieleniewa z 1782 r.
  Na mapie skasowano nazwę „Ukraina”.

  Polubienie

 21. paziem

  Gazprom poinformował, że Polska kupuje rosyjski gaz przez Niemcy.

  „Po wstrzymaniu dostaw bezpośrednich Polska kupuje rosyjski gaz. Ale teraz w Niemczech, skąd jest dostarczany w odwrotnej kolejności do Polski przez gazociąg Jamał-Europa, poinformowała RBC służba prasowa koncernu gazowego.
  Według Gazpromu objętość rewersu wynosi około 30 milionów metrów sześciennych. m dziennie, co prawie dokładnie odpowiada wnioskom w ramach umowy z Gazprom Export.
  Gazprom 27 kwietnia całkowicie zawiesił dostawy gazu do bułgarskiego koncernu Bulgargaz i polskiego PGNiG z powodu odmowy zapłaty za dostawy w rublach. Następnie służba prasowa koncernu stwierdziła, że ​​do końca dnia roboczego 26 kwietnia Gazprom Export nie otrzymał płatności za dostawy w kwietniu od polskich i bułgarskich firm w rublach, zgodnie z dekretem prezydenta Rosji z dnia 31 marca. Wskazywali, że firmy zostały na czas poinformowane o konieczności zapłaty za dostarczony gaz w rublach.

  Jednocześnie Gazprom ostrzegł, że w przypadku nieuprawnionego wycofania rosyjskiego gazu z wolumenów tranzytowych do krajów trzecich, dostawy tranzytowe zostaną o ten wolumen zmniejszone. Obiecali wznowić tam tranzyt gazu w momencie płatności dokonanej według nowej procedury, czyli w rublach.

  Ministerstwo Energii Bułgarii i PGNiG potwierdziły, że otrzymały powiadomienia ze strony rosyjskiej o wstrzymaniu dostaw.
  23 marca prezydent Władimir Putin polecił przeliczyć opłaty za gaz dostarczany do nieprzyjaznych krajów na ruble od 1 kwietnia, do których Moskwa obejmowała w szczególności wszystkie kraje UE, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię.

  W połowie kwietnia Putin powiedział, że nie udało się zapłacić za dostawy rosyjskiej ropy i gazu do nieprzyjaznych krajów. W szczególności niektóre kraje UE zgłosiły, że nie zamierzają płacić za gaz rublami, uznając to za naruszenie warunków umów, które w większości dotyczą płatności w dolarach lub euro. Wśród nich była Polska i Bułgaria. Jednocześnie władze węgierskie przyznały, że pójdą za żądaniami Moskwy.

  Kreml odmówił podania nazw krajów, które zgodziły się płacić za dostawy gazu w rublach.

  Później szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nazwała szantażem zaprzestanie przez Rosję dostaw gazu do odbiorców polskich i bułgarskich. Kreml się z tym nie zgodził, twierdząc, że Rosja pozostaje wiarygodnym dostawcą gazu.

  za: https://news.mail.ru/economics/51092579/?frommail=1

  Polubienie

 22. Pingback: „Onet: III RP zamierza zaakceptować kult Bandery” | WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

 23. Pingback: Straszne: Ukraińcy nie chcą wojny z Rosją o „zachodnie wartości” -? | WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.