Rosja jakiej nie znamy

biden-putin

Uwagi przyjaciela Rosjan i sympatyka Rosji, ale nie bezwolnego, bezkrytycznego apologety. Spostrzeżenie ogólne na temat umysłowości i świadomości Polaków.

Jedni bezrozumnie i bezrefleksyjnie wierzą w Zachód i USA, a drudzy ( jak się okazuje nie mniej liczni) bezrefleksyjnie i bezrozumnie wierzą w Rosję.

Smutna z tego refleksja – jaka z tego korzyść dla Polski i Polaków ?!

Według badań rosyjskiego centrum badania opinii publicznej ( FOM) (patrz: http://www.fom.ru) 35 % Rosjan wierzy, że to słońce obiega ziemię, tak jak twierdził Ptolemeusz, a więc odrzuca rewolucję kopernikańską i badania współczesnej nauki.

Według badań FOM, ok. 70 % Rosjan nigdy nie była za granicą i nie zetknęła się realnie z inną rzeczywistością niż rosyjska ( regionalna). W ostanim roku jedynie „ elitarne” 1% ludności wyjezdżała za granicę, a w ciągu ostatnich 3 lat tylko 3% ludności.

Rosyjska produkcja przemysłowa w 70%-80% zależna jest od pochodzących z importu części zamiennych i komponentów.

Ok 14 % ludności współczesnej Rosji żyje poniżej minimum socjalnego wynoszącego obecnie ok. 13-14 tys. rubli ( obecnie ok. 206-222 euro).

Udział Rosji w światowym PKB ( dane z 2019 r. wyrażone w standardzie siły nabywczej – PPS) wynosi obecnie 3.2 % ( udział Chin wyniósł 16,4 %., Stanów Zjednoczonych – 16,3 %., 27 krajów Unii Europejskiej – 16,0 %, Indii – 6,7 %)

W 80% regionów Federacji Rosyjskiej 1,5 razy większa jest stopa zgonów niż urodzeń, czyli Rosja wymiera. Rocznie ubywa ostatnio niemal 1 mln ludzi.

Jeden z petersburskich zakładów przemysłu maszynowego nie chcąc utracić kadr, a nie będąc w stanie wypłacać należnych wynagrodzeń wydzielił pracownikom na swoim obszarze działki do produkcji rolniczo-ogrodniczej dla zrekompensowania niewystarczających dochodów dla zaspokojenia codziennych potrzeb żywieniowych.

Publiczne przypominanie obecnym władzom Rosji, że tzw. ukazy majowe W. Putina z 2012 r. dotyczące spraw socjalno-bytowych ( m.in. minimum dochodów) i wskaźników PKB przeznaczonych na inwestycje, nie zostały w najmniejszym stopniu spełnione, – uznawane jest za „ działalność antypaństwową” zagrożoną sankcją karną.

Przez prywatnych „inwestorów” o nierosyjskich nazwiskach powszechnie wykupowane są grunty rolne, a areały pozostające w rękach prywatnych sięgają często 800.000 do 1.000.000 ha.

Dla 75% rosyjskich rolników praktycznie niedostępne są preferencyjne kredyty obrotowe pozwalające utrzymać normalne funkcjonowanie gospodarstw rolnych. Wysokość oprocentowania nie mieści się w rachunku ekonomicznej opłacalności produkcji.

Od kwietnia 2022 r. Rosstat ( rosyjski urząd statystyczny), CBR ( Centralny Bank Rosji) i ministerstwo finansów zaprzestały publikować najważniejsze makroekonomiczne wskaźniki obrotu handlowego, rezerw walutowych oraz obrotu na rynku złota.

Nie przytaczamy danych dotyczących produkcji sektora wojskowego, gdyż w dużym stopniu nie są one jawne. Nie jest jednak tajemnicą, że podobnie jak przemysły cywilne także produkcja zbrojeniowa jest uzależniona w 60-70 % od importu komponentów ( dotyczy to w głównej mierze elektroniki).

W kontekście w/w danych czytelnik może właściwie ocenić rzeczywiste przyczyny takiego jak widzimy przebiegu wojny Rosji z NATO, określanej fałszywie jako Specjalna Operacja Wojskowa. Na jej przebieg mają wpływ nie tylko wyżej wymienione ( zauważmy od razu , że jedynie wybrane elementy), ale także zagadnienia kadrowe na szczytach rosyjskiej władzy, a także przyjęte tamże sposoby i cele prowadzonych działań wojskowych uzależnione od niejawnych koncepcji regionalnych i geopolitycznych.

Rosyjskojęzyczne komentarze dotyczące tematu:

20 Komentarzy

Filed under Polityka

20 responses to “Rosja jakiej nie znamy

 1. paziem

  Dla wyrobienia sobie realnego poglądu o przebiegu obecnej wojny NATO z Rosją, nazywanej eufemistycznie Specjalna Operacją Wojskową rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie, polecam zapoznać się z ciekawymi analizami, jak niżej:

  Polecam, aby zacząć stąpać twardo po ziemi:

  И.Стрелков/В.Алкснис: прямая линия ( I. Striełkow / W. Ałksnis: bezpośrednia linia)

  https://vk.com/video/@id719503885?z=video719503885_456239059%2Fpl_719503885_-2

  Как поправить дела на Украине? Игорь Стрелков и Евгений Михайлов ( Jak poprawić sytuację na Ukrainie? Igor Striełkow i Jewgienij Michajłow )

  https://vk.com/video/@id719503885?z=video719503885_456239053%2Fpl_719503885_-2

  Kłopoty z Himarsami. Striełkow online . Igor Striełkow i ekspert wojskowy Maksim Klimow. Relacja na żywo
  https://vk.com/video/@id719503885?z=video719503885_456239052%2Fpl_719503885_-2

  Uwaga techniczna.
  Polecam zainstalować sobie komunikator Telegram , najlepiej ze strony https://telegram.org (dostępne są wersje zarówno na telefon, jak i na komputer), a następnie znaleźć bez trudu https://t.me.iistrelkov lub korzystać z https://vk.com/iistrelkov

  Polubienie

 2. Rosyjska gospodarka wzrosła w 2021 r. o 4,7 proc. i był to największy wzrost od 2008 r. Agencja Bloomberg tłumaczyła to wzrostem cen ropy oraz wydatków na konsumpcję. Warto przypomnieć, że w 2020 r. gospodarka Rosji skurczyła się o 2,7 proc. w związku z restrykcjami pandemicznymi.

  PKB Rosji w 2021 r. wyniósł 1,65 bln dol., co wystarczyło, by uczynić kraj 11. gospodarką świata. Wyliczenia ekonomistów wskazują, że po sankcjach Rosja spadnie w okolice 22. pozycji.
  więcej tu: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/kraj-samowystarczalny-tak-wyglada-gospodarka-rosji/fc4tt5t
  __________________________

  Moim zdaniem, żeby właściwie ocenić przebieg wojny USA z Rosją na Ukrainie potrzeba znacznie więcej danych niż dane n/t gospodarki, a do tych danych dostępu mieć nie będziemy. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na efekty tej wojny.
  Nie wydaje się właściwe publiczne roztrząsanie wątpliwości (a są to wątpliwości poważne, mające swoje uzasadnienie), co do determinacji i faktycznych możliwości władz Rosji prowadzenia wojny z USA. Tutaj winniśmy realizować równoległą propagandę na wzór realizowanej przez żydowskie reżimy – przecież wedle ich propagandy Ukrobanderowcy są już na przedmieściach Moskwy, a Putin zmarł.

  Polubione przez 3 ludzi

  • paziem

   Ciekawe, że wierchuszka Rosji nie jest zainteresowana w utrudnianiu żydo-banderowskiej propagandy? Kijowskie wieże nadawcze żydo-anglosaskiej propagandy nie zostały zniszczone, a kryptożydowskie studia w rosyjskiej telewizji państwowej mają się w najlepsze.
   Do rosyjskich danych gospodarczych wprawdzie jest utrudniony dostęp ze względu na blokady instytucji rosyjskich, ale te dane w okrojonej wersji są dostępne chociażby z takich źródeł jak dane służb celnych Chin, Indii i innych krajów.
   Poważni, niezależni, tj. ” niekremlowscy ” rosyjscy komentatorzy gospodarczy, czy wojskowi podają dane, które są dostępne, ale oczywiście wymagają znajomości języka rosyjskiego.
   Przymykanie oczu na poważne, a nawet niewybaczalne błędy lub „zaniechania” ( noszące cechy sabotażu lub wręcz zdrady interesów państwa) to słabość nie tylko Rosji, ale wszystkich tych krajów, gdzie w kręgach władzy obecnych jest wiele osób lub wręcz grup kompradorskich.
   Polska doświadcza tego niezmiennie od ponad 30 lat, a nawet dłużej.

   Polubione przez 2 ludzi

  • paziem

   Wskaźniki wzrostu były jedynie nominalne wynikające ze wzrostu cen podstawowych towarów eksportowych Rosji, tj. surowców. Takie same były „oszałamiające” wskaźniki wzrostu dodatniego bilansu handlowego, wynikające z gwałtownego ograniczenia importu na skutek sankcji.

   Polubienie

 3. Robert Smialowski

  Skoro tylko 14% ludności Rosji żyje poniżej minimum socj., to podana wcześniej informacja o udziale procent. wyjazdów zagranicznych Rosjan w stos. do ogółu populacji w roku ubiegłym – 1% – jest mało wiarygodna. (NB Rosjanie nie muszą wyjeżdżać turystycznie za granicę, bo u siebie mają niemal cały świat.)

  Polubione przez 2 ludzi

  • paziem

   O czym pan pisze? Jeżeli W.Putin uznaje za klasę średnią dominującą w Rosji część społeczeństwa osiągająca dochody w przedziale 14.000 do 25.000 rubli, to proszę się zastanowić, co pan pisze.

   Polubienie

   • paziem

    Przyjmuje się, że kwota ok.25.000-30.000 rubli miesięcznie, to jest jedynie kwota pozwalająca obecnie pokryć niezbędne koszty egzystencji w Rosji.

    Polubienie

   • Robert Smialowski

    O czym ja piszę ? O logice dwuwartościowej, proszę Pana. Kogo i za co uznaje Putin nie wiem, bo osobiście nie znam człowieka. Znam natomiast możliwości ludzkie w warunkach księżycowej ekonomii, bom stary i świetnie pamiętam PRL. Rosjanie mają trening kilkukrotnie lepszy – bo cięższy – za sobą, niż my, m. in. w „kombinowaniu”. A poniżej kol. Markglogg podaje przykład istotnie b. turystycznie popularnej wśród Rosjan Turcji.

    Polubione przez 1 osoba

 4. markglogg

  Jakoś, mając średnią polską emeryturę – i to już od 14 lat – nie czuję się być zbytnio pokrzywdzony Polsce. A Rosjanie, mając 1/6 świata do spędzania wakacji u nich, jakoś się masowo pchają, by te wakacje spędzać w Turcji. Ponoć Turcy obliczają, że w tym sezonie letnim przybędzie aż 4 miliony „ruskich”. Bo RUBEL liczony w złocie tak dobrze stoi.. Co za dużo to niezdrowo.

  A przecież są jakieś granice się ROZUMNEGO bogacenia, co za dużo to NIEZDROWO.

  Polubione przez 2 ludzi

  • Paweł

   Dla „nowych Ruskich”, tak samo jak dla nowobogackich Polaków, urlop zagraniczny ” europejski” ( tzn. all inclusive, czyli żarcie i picie do upadłego), to jest „prawdziwy” urlop. Dlatego bez znaczenia jest, że Rosja to wielki i różnorodny kraj. Na jej terenie ( poza wyjątkami) nie ma ” światowego serwisu”.

   Polubienie

   • Niusia

    Chłopie czy ty nie rozumiesz , że z ruskich już Słowian nie zrobisz. Oni są bardziej zepsuci niż inne nacje słowiańskie. Tylko im w głowie mamona i to jak najwięcej. Za coca cole dali by się porznac. Zobacz na ruskim eBayu ile płacą za oryginalna butelkę coca coli mocno się zdziwisz ile. Amerykanie na durniach ruskich robią najlepszy biznes świata. W 1994 roku stalo się w Moskwie w kolejce 2 dni za maciem i coca cola z USA .

    Polubienie

 5. Sławobor

  Odnośnie obliczania PKB to w USA w jego skład wchodzą miedzy innymi:
  -Jewwood- pólmózgi z całego świata płacą za sprzedawaną im propagandę
  – usługi wyprowadzaczy psów
  -koci fryzjerzy
  – manicurzyści od ptactwa domowego
  -salony tatuaży
  – usługi psychoterapeutów dla zidiociałej czesci społeczeństwa
  – usługi dietetyków dla ogromnej części tłuściochów
  i tak dalej i tak dalej
  I przykład z ubezpieczeń
  Nowy York dom 5000 USD, taki sam dom Moskwa 1000 USD

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Sławobor

  Przeciętne wynagrodzenie w kraju, a także inne wskaźniki makroekonomiczne oblicza i publikuje Rosstat. Kalkulacja dokonywana jest na podstawie oficjalnych informacji od pracodawców, którzy składają sprawozdania i opłacają składki ubezpieczeniowe za swoich pracowników. Dane statystyczne publikowane są w przeglądach miesięcznych, kwartalnych i rocznych. Istnieją również specjalne statystyki dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w regionach, dla niektórych zawodów i obszarów działalności.
  Dane są publikowane z około dwumiesięcznym opóźnieniem.

  Średnia pensja w Rosji według miesięcy

  Przez ostatnie trzy miesiące:

  Za maj 2022 r. – 62 457 rubli.

  Za kwiecień 2022 r. – 62 269 rubli.

  Za marzec 2022 r. – 66 757 rubli.

  Średnia pensja w Rosji według lat

  Przez ostatnie trzy lata:

  Za 2021 r. – 56 545 rubli.

  Na 2020 r. – 51 344 rubli.

  Za 2019 r. – 47 867 rubli.
  Tabela średnich płac według regionów Rosji
  Москва 111 092 100 070 94 294 83 801 73 812 71 379 64 310 61 208 55 485 48 830

  Магаданская обл. 108 427 102 843 94 856 85 631 75 710 69 769 65 996 62 152 57 121 49 667

  Сахалинская обл. 94 631 92 518 87 418 77 499 68 496 64 959 61 311 54 896 49 007 44 208

  Камчатский край 93 093 85 623 80 448 73 896 65 807 61 159 57 404 53 167 48 629 43 552

  Санкт-Петербург 75 958 68 667 65 872 60 421 53 740 48 703 44 187 40 697 36 848 32 930

  Чечня 31 272 29 771 27 757 26 177 23 249 22 926 22 304 21 452 20 865
  https://gogov.ru/articles/average-salary
  Wybrane ceny różnych produktów

  LADA Niva Legend 3-дв. от 598 900 ₽*
  Mercedes-Benz C-Klasse. РРЦ от 3 730 000 p.

  💸 Сколько стоит жилье в Москве?
  🟢 Цена недвижимости от 1,4 млн до 64,8 млн руб.
  🟢 Площадь от 29 до 118 м2.
  🟢 Цена за м2 от 11 107 до 623 599 руб.
  🟢 Средняя цена за м2 330 959 руб.

  Obecna cena gazu do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych w normatywnym standardzie obszaru wynosi 6160 rubli. 68 kop. za 1000 metrów sześciennych, do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych przekraczających standard standardowej powierzchni – 7337 rubli.

  Ile kosztuje 1 kW energii elektrycznej w 2022 roku?
  od 1 lipca 2022 r. obowiązują nowe taryfy na energię elektryczną dla ludności i zrównane z nią kategorie. Tak więc jednolita taryfa dla mieszkańców miast, a także mieszkań i prywatnych budynków mieszkalnych wyposażonych w kuchenki gazowe, w ramach normy społecznej, wzrośnie z 3,98 rubla. do 4,12 rubla.

  Сколько стоит частный дом в Москве?
  💸 Сколько стоит дом в Москве?
  🟢 Цена недвижимости от 849 999 до 147,3 млн руб.
  🟢 Площадь от 90 до 740 м2.
  🟢 Цена за м2 от 11 422 до 277 924 руб.
  🟢 Средняя цена за м2 122 829 руб.

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Piskorz

  A po kiego beja nam takie dane ?!

  Polubienie

 8. Rosja pozbywa się pijawek z żydowskiej kliki amerykańsko – niemieckiej.
  Jak to nastąpi to i przyrost naturalny będzie dodatni.
  Zobaczcie jak żydostwo wymordowało, aż 100 milionów obywateli ZSRR by nie stanowiło zagrożenia dla USA…

  Ogłupiali Polacy są za tą bandycką kliką USA po nauczaniach żydów jak Jan Paweł II…
  Ale i tak już więcej społeczeństwa myśli niż przed covidem. Tym bardziej, że tamci dokonali samo destrukcji, o czym część się już przekonała, a reszta dopiero dowie w najbliższych latach. Myślę, że do 2025 to się dokona.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Jędrzej

   W ten haniebny proceder rabowania gojom organów wewnętrznych wpisują się wszelkie hucpy, jak między innymi ta szeroko reklamowana w mediach akcja pobierania wymazów śliny do ustalenia przodków.

   Polubione przez 2 ludzi

 9. paziem

  Rosyjska duchowość ma różne aspekty

  Polubienie

 10. paziem

  Upierdliwa, żydowsko-banderowska kanalia
  gucio
  gutok1@onet.pl

  158.255.211.74,
  występująca w wielu wcieleniach, gdyż nie wkluczone, że to grupa płatnych trolli monitorujących od lat portal WPS, stara się teraz urabiać wizerunek I. Striełkowa na swój wzór, który codziennie oglądają w lustrze.
  Dodaje nam to nieco pracy, ale dowodzi, że bolesne są ciosy otrzymywane ze wschodu od rosyjskich patriotów.
  Syjonistyczny kibuc kręci się niespokojnie na swoich stołkach tak w Rosji, jak i na Ukrainie, Białorusi, a także w Polsce.
  Nienawiść pasożytów do Słowian jest znana od wieków, pomimo, że wyjątkowa spolegliwość Słowian pozwala pasożytom egzystować tutaj od setek lat.
  Co mądrzejsi z Żydów próbują się zasymilować, ale ich rabiniczni nadzorcy piorą żydowskie mózgi od wieków pogłębiając schorzenie mentalne. Cóż, czas jest najlepszym lekarstwem i naturalną dezynfekcją.

  Polubienie

 11. paziem

  Jeszcze o obecnej kondycji rosyjskiej gospodarki i położeniu rosyjskiego społeczeństwa oczami miejscowych Rosjan

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.