Konflikt Rosja-Ukraina i wydarzenia towarzyszące: skrót bieżących wydarzeń

Biden_Putin_Genewa

WASZYNGTON, 16 marca – RIA Novosti. Prezydent USA, Joe Biden powiedział, że uważa rosyjskiego przywódcę, Władimira Putina, za „przestępcę wojennego”.

.

Podczas krótkiej interakcji Bidena z dziennikarzami z Białego Domu, korespondent Fox News zapytał prezydenta USA, czy jest gotowy „po wszystkim, co widzieliśmy”, by nazwać swojego rosyjskiego odpowiednika zbrodniarzem wojennym.

Początkowo Biden odpowiedział przecząco i wyszedł z pokoju, ale potem wrócił, zapytał ponownie i powiedział: „To zbrodniarz wojenny”.

za: https://news.mail.ru/politics/50474670/

MOSKWA, 17 marca – RIA Novosti. Oświadczenia prezydenta USA Joe Bidena w sprawie szefa Federacji Rosyjskiej Władimira Putina były niedopuszczalne, prezydent kraju, który bombardował inne państwa, nie ma prawa do takich słów – powiedział dziennikarzom sekretarz prasowy rosyjskiego przywódcy Dmitrij Pieskow.

Biden powiedział wcześniej, że uważa rosyjskiego przywódcę za „przestępcę wojennego”. Komentując to oświadczenie skierowane do RIA Nowosti, Dmitrij Pieskow, sekretarz prasowy Prezydenta Federacji Rosyjskiej, nazwał taką retorykę Prezydenta kraju, od bomb którego zginęły setki tysięcy ludzi na całym świecie, za niedopuszczalną i niewybaczalną .

„Nasz prezydent jest bardzo mądrym, dalekowzrocznym i kulturalnym działaczem międzynarodową. I przywódcą Federacji Rosyjskiej, głową państwa. Takie wypowiedzi pana Bidena – mówiłem już wczoraj – są absolutnie niedopuszczalne, niewybaczalne, a co najważniejsze chyba głowa państwa, które przez wiele lat bombardowało ludzi na całym świecie, nie może mieć prawa ich wypowiadać ”, powiedział Pieskow w odpowiedzi na pytanie, czy Kreml uważa takie wypowiedzi Bidena za podejście do zerwania stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi i dlaczego Putin nie reaguje na takie oświadczenia.

za:https://news.mail.ru/politics/50483723/?frommail=1

————————————————————————————————————-

Prezydent Mołdawii Maia Sandu powiedziała, że Rosja powinna wycofać swoje wojska z Naddniestrza, donosi RIA Novosti. Według niej Federacja Rosyjska odgrywa znaczącą rolę w konflikcie naddniestrzańskim, od jego powstania aż do tego co dzieje się dziś.
„Prosimy o wycofanie rosyjskiego wojska, prosimy o likwidację amunicji w magazynach Lewego Brzegu, opowiadamy się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu” – powiedziała szefowa państwa.

Wcześniej Sandu powiedziała, że Rosja wysłała „swoich ludzi” do Naddniestrza, aby uniemożliwić Kiszyniowowi uniezależnienie się od ZSRR.

Później przywódca nieuznawanego Naddniestrza Wadim Krasnoselski odpowiedział jej, że rosyjska armia powstrzymała konflikt zbrojny rozpętany przez Kiszyniów w Naddniestrzu w 1992 roku i tym samym uratowała Mołdawię przed rozlewem krwi.

Naddniestrze, którego 60% mieszkańców to Rosjanie i Ukraińcy, szukało secesji od Mołdawii jeszcze przed rozpadem ZSRR. W 1992 roku, po nieudanej próbie siłowego rozwiązania problemu przez władze mołdawskie, Naddniestrze stało się praktycznie terytorium niekontrolowanym przez Kiszyniów.

za: https://news.mail.ru/politics/50476656/

——————————————————————————————

Spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Ukrainy Władimirem Zełenskim może nastąpić po zakończeniu prac nad umową, być może w ciągu najbliższych kilku tygodni – powiedział Michaił Podolak, doradca szefa urzędu prezydenta Ukrainy.

„Jak tylko prace nad umową się zakończą, zaczniemy organizować spotkanie” – powiedział, podkreślając, że „nastąpi to w ciągu najbliższych tygodni”.
————————————————————————————————–

Rosja nie sprzeciwia się propozycji Ukrainy, aby Turcja stała się jednym z gwarantów bezpieczeństwa. Oświadczenie to wygłosił minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu na konferencji prasowej w Kijowie.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas rozmów z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem ponownie zaproponował zorganizowanie spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Ankarze lub Stambule. Poinformowało o tym w czwartek biuro prezydenta Turcji po rozmowie telefonicznej z Putinem.
„Prezydent Turcji zauważył, że w celu osiągnięcia konsensusu w niektórych kwestiach może być potrzebne spotkanie na szczeblu przywódców. Zauważając to, Erdogan powtórzył swoją propozycję przyjęcia prezydentów Rosji i Ukrainy w Stambule lub Ankarze” – podało biuro. .
Erdogan wyraził „szczere pragnienie, aby [prowadzone] rozmowy między Rosją a Turcją przyniosły pozytywne rezultaty”. Według niego „trwałe zawieszenie broni utoruje drogę do długoterminowego rozwiązania” kryzysu. Ponadto turecki prezydent podkreślił znaczenie „monitorowania sytuacji humanitarnej oraz sprawnego i nieprzerwanego działania korytarzy humanitarnych w obu kierunkach”.

za: https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/14105633

————————————————————————————————-

Rosja oferuje Ukrainie całkowicie akceptowalną wersję traktatu. O tym powiedział prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko w wywiadzie dla japońskiej telewizji TBS, którego fragmenty prezentuje w czwartek agencja BelTA.

„Rosja oferuje Ukrainie, wiem to z absoltutną pewnością, absolutnie akceptowalną wersję traktatu. I dzisiaj nadal jest możliwe, aby Ukraina zawarła porozumienie z Rosją i [prezydent Ukrainy Władimir] Zełenski podpisał to porozumienie z [przywódcą Rosji Władimir Putin” – powiedział Łukaszenka. Jeśli Zełenski się na to nie zgodzi, to uwierzcie mi, będzie musiał w krótkim czasie podpisać akt kapitulacji”.

Szef państwa białoruskiego uważa, że ​​Rosja „na tej wojnie nie przegrywa”. „Pan też jest w 100% o tym przekonany. Jak skończy się wojna, jeśli jedna ze stron wygrywa, Japonia wie o tym lepiej niż ja” – podkreślił. Łukaszenka powiedział też, że liczy na szybkie zakończenie rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie i osiągnięcie pokoju. „Jestem przekonany, że w najbliższej przyszłości ten konflikt – operacja Rosji – zakończy się pokojowo” – powiedział.

Szef państwa podkreślił też, że Białoruś nie zostanie wciągnięta w ten konflikt. „Jestem praktycznie przekonany, że nie będziemy musieli walczyć z Ukrainą. Zachód nie będzie w stanie wciągnąć nas w ten konflikt. Jesteśmy na tyle rozumni, by nie dać się wciągnąć w ten konflikt, jak Amerykanie i ich partnerzy nas w ten konflikt wpychają dzisiaj” – powiedział prezydent. Łukaszenka poinformował też, że z Ukrainy w kierunku Białorusi wystrzelono dwa pociski Toczka-U, które udało im się zestrzelić. Jednak według białoruskiego prezydenta, jeśli strona ukraińska sprowokuje, republika będzie zmuszona zareagować.

Białoruski prezydent ostrzegł, że „jeśli tylko Ukraina nadal będzie kontynuować eskalację przeciwko Białorusi”, Mińsk odpowie. „Co mam na myśli: oni w czasie konfliktu 23-24 lutego (luty – nota TASS) planowali uderzyć na terytorium Białorusi. Mówiłem o tym. Z czterech punktów. Zapobiegliśmy temu” – powiedział Łukaszenka. „Oni [Ukraina] naruszają naszą granicę państwową – samolotami, helikopterami i tak dalej” – dodał.
za: https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/14103609

Grupa obywateli Libanu, którzy walczyli w Syrii przeciwko grupom terrorystycznym, może dołączyć do syryjskich ochotników i udać się do Donbasu, aby wziąć udział w operacji wojskowej Rosyjskich Sił Zbrojnych, powiedział sekretarz komitetu wojskowego Libańskiego Stowarzyszenia Ludowego Munir al-Kumand w rozmowie z korespondentem TASS.

„W najbliższej przyszłości może wyjechać ponad tysiąc bojowników z doświadczeniem wojskowym” – zauważył. Inni będą potrzebowali trochę czasu na przeszkolenie wojskowe, łączny kontyngent ochotników może liczyć 5 tys.

—————————————————————————————————————-
MIŃSK, 17 marca. /TASS/. Białoruscy śledczy ustalają okoliczności śmierci zbiegłego do republiki polskiego żołnierza Emila Czeczko, który został znaleziony martwy w Mińsku. Komitet Śledczy poinformował o tym w czwartek. Według niego eksperci nie wykluczają „gwałtownego charakteru śmierci”.

„Dziś do organów ścigania dotarła wiadomość, że Emila Czeczko znaleziono powieszonego w jego miejscu zamieszkania w Mińsku. Ekipa śledcza natychmiast wyjechała na miejsce zdarzenia. a przedmioty, które są ważne dla śledztwa, są zabezpieczone” odnotowano w tekście.

Aby ustalić dokładną przyczynę śmierci, wyznaczono sądowe badanie lekarskie, którego wykonanie powierzono specjalistom Państwowego Komitetu Badań Sądowych Białorusi, odnotowanym w Komitecie Śledczym republiki.

Żołnierz 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej WP Czeczko przekroczył 16 grudnia ubiegłego roku białoruską stronę granicy i poprosił o azyl na Białorusi z powodu braku zgody na twardą politykę Polski wobec migrantów. Polskie Siły Zbrojne oskarżają Czeczko o dezercję, za co grozi mu stanięcie przed trybunałem wojskowym. Pod koniec 2021 r. Czeczko został skazany przez Sąd Rejonowy w Olsztynie na pół roku więzienia za znęcanie się nad matką. Po ucieczce na Białoruś Czeczko powiedział białoruskim śledczym o zamordowaniu ponad 240 uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Pod koniec stycznia br. Czeczko ogłosił, że złożył wniosek do Trybunału Haskiego.

Czeczko powiedział później, że podczas jego służby na granicy w czerwcu ubiegłego roku polskie siły bezpieczeństwa mogły zabić od 200 do 700 migrantów.

za: https://tass.ru/proisshestviya/14105685

18 Komentarzy

Filed under Polityka

18 responses to “Konflikt Rosja-Ukraina i wydarzenia towarzyszące: skrót bieżących wydarzeń

 1. Jeśli rosyjski prezydent, W.Putin, jest według prezydenta USA, J.Bidena (lub według jego suflerów) „przestępcą wojennym”, to kim w taki razie są prezydenci USA? – Hipokryzja rządzących USA syjonistycznych szumowin jest już kabaretowa w najgorszym sensie.

  Polubione przez 1 osoba

 2. paziem

  Czyszczenie w toku

  Polubione przez 1 osoba

 3. paziem

  Analizy bieżące

  Polubienie

 4. paziem

  Co po wojnie ?

  Polubienie

 5. Kim jest „Joe Bieden”?.
  Wystrojony w Biala koszule i
  Niebieski krawat.

  Polubienie

  • Kojak

   Sklerotykiem sterowanym przez otaczajacych i osaczajacych go Zydow. Juz niezliczona ilosc razy zlapano go publicznie, ze nie kontroluje do konca wlasnego zachowania

   Polubienie

 6. MatkaPolka

  Wojna na Ukrainie (17.03.22 o 20:00): Bitwy na Inguletach, Mariupol, Kurachowo, Rubiżne

  Polubienie

 7. MatkaPolka

  moderuje się

  Polubienie

 8. Paweł

  USA grożą Chinom w wypadku wsparcia przez nie Rosji

  Biden ostrzegł 18 marca Xi Jinpinga, że ​​Chiny będą odpowiedzialne za wspieranie Rosji w relacjach z Ukrainą, powiedział Blinken. Według niego Stany Zjednoczone nie zawahają się przed podjęciem działań wobec Chin za wspieranie Federacji Rosyjskiej w stosunku do Ukrainy.

  za:https://tass.ru/armiya-i-opk/14096393

  Polubienie

 9. Pingback: Na Ukrainie wojna a hiena GlobalnejŚwiadomości żeruje – Grypa666

 10. Departament Stanu Stanów Zjednoczonych dzień po Sojuszu Północnoatlantyckim odniósł się do planu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, proponującego wysłanie na Ukrainę „misji pokojowej” pod auspicjami NATO. Amerykanie uznali, że polski pomysł jedynie przedłużyłby wojnę trwającą za naszą wschodnią granicą. – http://autonom.pl/departament-stanu-usa-takze-nie-akceptuje-planu-kaczynskiego/?fbclid=IwAR3cWHlnYLcE3dnAu7srqAoIJGH1Wqi_L1HfmUOJu3lNGrkV1TGwMDa55hA

  Polubione przez 1 osoba

 11. Paweł

  Stan wydarzeń na Ukrainie na 17.03.2022 r.

  Polubienie

 12. Paweł

  Jak długo potrwa operacja? Jakie jest obecne tempo? Dlaczego nie stworzymy własnych komendantur wojskowych na zdobytych terytoriach i nie będziemy kontrolować tyłów? Jakie jest zadanie zachodnich najemników na Ukrainie? Kto jest odpowiedzialny za atak Toczka-U na Donieck? Mówi o tym płk Konstantin Siwkow, doktor nauk wojskowych, w rozmowie z Igorem Szyszkinem.

  Polubienie

 13. Paweł

  Wieści bieżące z Ukrainy 19.03.2022

  Polubienie

 14. JP

  SPOTKANIE ZEŁENSKIEGO W KIJOWIE 15 MARCA Z PREMIERAMI POLSKI, CZECH I SŁOWENII BYŁO FAŁSZYWIE ZMYŚLONE- SPOTKANIE ODBYŁO SIĘ W PRZEMYŚLU. ZEŁENSKI RÓWNIEŻ

  https://meditation539.com/2022/03/18/20226/
  https://rumble.com/c/c-1111421

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.