Stan polskich sił powietrznych

Lot myśliwcem-fot

Jako członek Krajowej Rady Lotnictwa jestem bardzo zaniepokojony stanem naszych Sił Powietrznych.

prof. dr hab. Paweł Soroka ….

.

Szanowni Państwo

 Jako osoba od 1989 roku konsekwentnie i systematycznie  zajmująca się kwestiami bezpieczeństwa narodowego, w tym jako członek Krajowej Rady Lotnictwa ściśle współpracująca od 1996 roku  do 2015 roku -najpierw z Wojskami Lotniczymi i Obrony Powietrznej, a potem, po reorganizacji, z naszymi Siłami Powietrznymi, jestem bardzo zaniepokojony stanem naszych Sił Powietrznych.

Mój niepokój i troskę uzasadniam poniższymi argumentami.

28 myśliwców ponaddźwiękowych Mig-29  będących jeszcze na wyposażeniu polskich Sił Powietrznych, zmodernizowanych  przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy  są najbardziej na świecie manewrowymi  samolotami   bojowymi ( wiem o tym z autopsji – odbyłem bowiem lot tym samolotem, o czym niżej). Wraz z samolotami F-16 są one podstawą obrony powietrznej Polski; min. wykonują dyżury bojowe na wypadek naruszenia naszej przestrzeni powietrznej. Stacjonują one w dwóch bazach lotniczych-w Królewie k. Malborka i w Janowie pod Mińskiem  Mazowieckim. Otóż po przekazaniu Ukrainie znacznej ilości  samolotów  Mig-29, na wyposażeniu naszego lotnictwa wojskowego pozostało-jeśli chodzi samoloty bojowe- tylko 48  samolotów F-16   oraz  18 przestarzałych ( dostawa miała miejsce w 1984 roku) samolotów uderzeniowych Su-22, które niebawem mają być wycofane.  Z kręgów wojskowych ostatnio docierały do mnie informacje, że w pełni sprawnych jest ok. połowa samolotów F-16. Warto dodać, iż w latach siedemdziesiątych Polska posiadała ponad 1000 samolotów bojowych –  były to: Limy- 3, Limy- 5 i Limy-6 ( wyprodukowane z licencji radzieckiej w PZL Mielec),Migi-19, Migi-21 , niewielką ilość schodzących wówczas( w 1977 r.) z uzbrojenia bombowców  Ił-ów 28, eskadrę nowych wówczas  samolotów Su-20 o zmiennej geometrii skrzydeł, pułk Mig-ów 23- także o zmiennej geometrii skrzydeł, stacjonujących w Radzikowie k. Słupska oraz pułk samolotów myśliwsko-bombowych Su-7 w Bydgoszczy, przygotowanych do przenoszenia bomb atomowych.

Po przekazaniu Ukrainie samolotów Mig-29 Polska dysponuje  jedynie ok. 25 sprawnymi samolotami bojowymi F-16 i ok.20 sprawnymi pozostałymi na wyposażeniu naszego lotnictwa Migami-29. Samoloty „Bielik” stacjonujące w Dęblinie służą do szkolenia uczniów i absolwentów Akademii Lotniczej w Dęblinie i nie są przygotowane do misji bojowych.. A zatem w sumie jako Polska – członek NATO na jego wschodniej flance mamy sprawnych ok.45-max. 50 samolotów bojowych !!!

Najbardziej, najbardziej niepokojące  jest to, że Ukrainie przekazano większość Migów-29 stacjonujących w Królewie k. Malborka.Oznacza to, że teren  północno-wschodniej Polski na granicy z Kaliningradem i Przesymykiem Suwalskim de facto pozbawiony został osłony powietrznej!!!

Miałem możliwość lotu myśliwcem ponaddźwiękowym Mig-29 UB wraz ze znakomitym  pilotem ppłk dr Stefanem Rutkowskim( obecnie gen. brygady rez.). Wykonaliśmy  akrobację-pętlę oraz  nurkowanie i wznoszenie; przeciążenia wynosiły ok.5 g. Przed lotem odbyłem w ciągu 3 dni 30 badań w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej ( zob. zał.). Oto link do filmu z mojego lotu myśliwcem ponaddźwiękowym Mig-29 UB:

https://www.dailymotion.com/video/xbxjwb

Przez  wiele miesięcy potrwa przeszkolenie części pilotów samolotów Mig-29 i latających na  szkolno- bojowych „Bielik”  na samoloty koreańskie . Jeszcze dłużej potrwa zainstalowanie  w  bazach w Mińsku Mazowieckim i w Królewie k. Malborka nowej infrastruktury lotniskowej i eksploatacyjnej przystosowanej do  samolotów południowokoreańskich FA-50 . Jak wiadomo,  na razie   większość kupionych przez Polskę w Korei Południowej samolotów FA-50 nie lata, jest uziemiona.Kupując te samoloty nie zadbano bowiem o zakup elementów logistyki do tych maszyn, w tym symulatorów. Na większą skalę może to się powtórzyć w przypadku pozyskania samolotów F-35, które są dużo bardziej skomplikowane, a ostatnio dość awaryjne.

Musimy też pamiętać, że wojna na Ukrainie  może ( oby nie!)   eskalować i zagrozić bezpośrednio naszej Ojczyźnie. Za ok. miesiąc-dwa -trzy miesiące prawdopodobnie  nastąpi kolejna faza tej wojny –  dużo poważniejsza, na wielką skalę w postaci dużej ofensywy armii rosyjskiej w kierunku Dniepru. A to grozi eskalacją. Nie można wykluczyć, że w pewnym momencie wojna ta ogarnie Polskę, ponieważ główne szlaki dostaw uzbrojenia dla Ukrainy przebiegają przez nasz kraj.

z poważaniem

bardzo zaniepokojony

prof. dr hab. Paweł Soroka

Koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego

www.plp.info.pl

4 Komentarze

Filed under Polityka

4 responses to “Stan polskich sił powietrznych

  1. Caro

    ”W jaki sposób trzech wysokich rangą niemieckich generałów wpadło na pomysł omówienia wysadzenia krymskiego mostu niemieckimi rakietami Taurus? Zgodnie z niemiecką konstytucją jest to przestępstwo. W jakim stopniu amerykańska ambasadorka przyczyniła się do realizacji interesów USA w tym kraju? Interwencje USA stawiają Niemcy i całą Europę na drodze do wojny, jeśli ludność ich nie powstrzyma…”

    https://ekspedyt.org/2024/04/24/kto-ponownie-popycha-niemcy-do-wojny/

    Polubienie

  2. Przy okazji kilka informacji: Paweł Soroka jest jednym z założycieli Polskiego Lobby Przemysłowego, które w 2005r. wydało m.in. Raport Konwersatorium ,,O lepszą Polskę” (http://www.plp.info.pl/wp-content/uploads/2013/01/raport_o_lepsza_polske.pdf) – są to informacje o tragicznych skutkach „transformacji” po 1990r. (praca zbiorowa PLP, wśród 44 autorów znajdują się nazwiska wybitnych polskich naukowców, członków PAN).

    Paweł Sorokahttp://pawel-soroka.plp.info.pl

    =================

    jestem bardzo zaniepokojony stanem naszych Sił Powietrznych” – pisze prof. P.Soroka

    Czy warto niepokoić się o coś, czego nie ma -? – To oczywiście nie tyle żart, co ironia – a nawet autoironia Polaka.

    Według nowoczesnej strategii walki ochrona przestrzeni powietrznej kraju wielkości Polski wymaga posiadania minimum ok. 90 samolotów myśliwskich. Posiadamy: 14 myśliwców MiG-29 i 18 sztuk Su-22, 48 sztuk F-16 i 12 samolotów szkolno-bojowych FA-50GF – czyli 92 samoloty (ale sprawnych tylko ok. 50%) różnych typów bez możliwości ich serwisowania i wyposażania w pociski. Poza tym w ochronie przestrzeni powietrznej istotna rolę odgrywa cały system elektronicznej obserwacji nieba, itd., itp. Wydawałoby się więc, że – przynajmniej teoretycznie ! – niby podstawowy wymóg ilości samolotów jest spełniony – niestety, ale tylko na pierwszy dzień walki.

    Należałoby więc zacząć od pytania: czy w IIIRP/Polin istnieje polskie lotnictwo – ?

    Kilka lat temu gdzieś czytałem, że F-16 należące do WP stacjonują na co dzień w Izraelu, nie wiem czy stacjonują tam do dzisiaj, w każdym razie celem systematycznie odbywanych wspólnych ćwiczeń jest obrona Izraela.

    Ciekawostki:
    2011r.
    „Ministrowie obrony Polski i Izraela podpisali deklarację o współpracy obronnej. Miała ona objąć m.in. przemysł zbrojeniowy, szkolenie i obsługę samolotów F-16, a także współpracę w szkoleniu wojsk specjalnych. Na 2011 zaplanowano 8 wspólnych projektów w tej ostatniej dziedzinie. Zapowiedziano też wspólne ćwiczenia eskadr latających na F-16.” – więcej tu: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=7362

    2012r.

    2015r.
    Polskie F-16 lecą do Izraela
    https://polska-zbrojna.pl/Mobile/ArticleShow/17378

    2017r.
    Polskie F-16 nad Izraelem. Ćwiczą bombardowanie i walkę z obroną przeciwlotniczą – https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-11-05/polskie-f-16-nad-izraelem-trwaja-cwiczenia-lotnicze-blue-flag-2017/

    2019r.
    Lotnicze szkolenie w Polsce i Izraelu – https://defence24.pl/przemysl/lotnicze-szkolenie-w-polsce-i-izraelu

    2021r.
    Izrael wyprzedaje F-16 – https://geekweek.interia.pl/militaria/news-izrael-wyprzedaje-f-16-kupuja-je-prywatne-firmy,nId,5031489

    I na zakończenie interpelacja poselska do szefa MON, z której wynika, że rządzący IIIRP/Polin kupując F-16 kupili złom tęgo przepłacając:
    https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BXNKH6

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.