Pierwszy miesiąc operacji wojskowej na Ukrainie

mo-fr-1miesiac

Ministerstwo Obrony FR: Rosyjska operacja wojskowa na Ukrainie rozwija się zgodnie z planem, a główne zadania jej pierwszego etapu w całości zostały zrealizowane. 

___________________________

Rosyjska operacja wojskowa na Ukrainie rozwija się zgodnie z planem, a główne zadania jej pierwszego etapu w całości zostały zrealizowane. Zostało to ogłoszone w piątek na odprawie w rosyjskim Ministerstwie Obrony.

Według agencji, ukraińskie siły zbrojne poniosły poważne straty: prawie doszczętnie zniszczono lotnictwo i system obrony powietrznej, całkowicie przestała istnieć marynarka wojenna, nie pozostało zorganizowanych rezerw. Większość Donbasu została już wyzwolona.

TASS zebrał najważniejsze rzeczy, o których mówiono w Ministerstwie Obrony.

Ocena operacji

„Ogólnie rzecz biorąc, główne zadania pierwszego etapu operacji zostały zrealizowane” – powiedział I zastępca szefa Sztabu Generalnego, Siergiej Rudskoj, . Wyjaśnił, że znaczna redukcja ukraińskiego potencjału militarnego pozwala skoncentrować główne wysiłki na głównym celu – wyzwoleniu Donbasu, a operacja będzie trwała do „całkowitego wykonania zadań postawionych przez naczelnego dowódcę”.
Rosyjskie wojsko zablokowało szereg największych miast Ukrainy – Kijów, Charków, Czernihów, Sumy i Mikołajew. Pod ich całkowitą kontrolą znajduje się Chersoń i większość regionu Zaporoża.

„Społeczeństwo i poszczególni eksperci zastanawiają się, co robimy na terenie zablokowanych ukraińskich miast. (…) Początkowo nie planowaliśmy szturmowania ich, aby zapobiec zniszczeniom i zminimalizować straty wśród personelu i ludności cywilnej, -przypomniał Rudskoj. Jednocześnie zaznaczył, że taka możliwość nie jest wykluczona.

Powiedział, że rosyjska broń wykazywała „wysoką celność, niezawodność i możliwość użycia operacyjnego”.

W ciągu miesiąca operacji zginęło 1351 rosyjskich żołnierzy, a 3825 zostało rannych.

Straty ukraińskie

Nieodwracalne straty ukraińskich sił zbrojnych i Gwardii Narodowej od początku operacji przekroczyły 14 tys. osób, łącznie około 30 tys. żołnierzy i oficerów. To około 11,5% ich składu.

Ukraińskie siły powietrzne i system obrony powietrznej „są prawie całkowicie zniszczone”, a siły morskie tego kraju „przestały istnieć”, powiedział Rudskoj.

Powiedział, że wszystkie 24 formacje sił lądowych poniosły „znaczne straty”. Jednocześnie Ukraina nie posiada zorganizowanych rezerw, a uzupełnianie strat poprzez mobilizację i obronę terytorialną zwiększa ryzyko strat z powodu braku wyszkolenia.

Ukraina straciła znaczną część sprzętu wojskowego: 65,7% czołgów i pojazdów opancerzonych, 42,8% artylerii polowej i moździerzy, 30,5% systemów rakietowych wielokrotnego startu oraz 82% systemów rakiet przeciwlotniczych S-300 i Buk-M1 . Zostało wyeliminowanych 85% pocisków taktycznych kompleksu Toczka-U .

Ponadto zniszczono prawie trzy czwarte ukraińskich samolotów wojskowych i połowę śmigłowców, a z 36 dronów Bayraktar TB-2 w gotowości pozostał tylko jeden.

Rosyjskie wojsko zaatakowało 16 głównych ukraińskich lotnisk wojskowych i zniszczyło 39 baz magazynowych i arsenałów, w których znajdowało się do 70% sprzętu wojskowego, materiałów i paliwa, a także ponad milion ton amunicji. 30 kluczowych przedsiębiorstw kompleksu wojskowo-przemysłowego zostało trafionych bronią o wysokiej precyzji.

Sytuacja w Donbasie

W ciągu miesiąca wyzwolona została znaczna część terytorium Donieckiej i Ługańskiej republik ludowych – odpowiednio 54% i 93%, pod kontrolą milicji ludowych republik znalazło się 276 miejscowości.

Ukraińskie siły zbrojne w Donbasie straciły jedną czwartą swojego personelu – około 16 tys. osób, z czego 7 tys. to straty nieodwracalne.

Teraz w ŁRL trwają walki na obrzeżach Siewierodoniecka i Lisiczańska, a w DRL trwa wyzwolenie Mariupola i na zachód od Doniecka trwa ofensywa.

Ponad 23 tys. osób z 37 krajów wyraziło gotowość do walki po stronie Donbasu, a Moskwa zaleciła władzom republik przyjęcie tej pomocy, ale odmówili. „Mają wystarczająco sił i środków” – wyjaśnił Rudskoj.

Rosja przekazuje łupy wojenne republikom ludowym. W szczególności otrzymali już 113 czołgów i pojazdów opancerzonych, 138 systemów rakiet przeciwpancernych Javelin i 67 granatników NLAW.

Zachodnia pomoc dla Kijowa

Od początku operacji kraje zachodnie dostarczyły Ukrainie ponad 100 sztuk artylerii, prawie 900 przenośnych zestawów przeciwlotniczych i 3800 sztuk broni przeciwpancernej.

„Uważamy za ogromny błąd dostarczanie broni do Kijowa przez kraje zachodnie. To przedłuża konflikt, zwiększa liczbę ofiar i nie może wpłynąć na wynik operacji. Prawdziwy cel takich dostaw, to nie poparcie Ukrainy, a wciągnięcie jej w długi konflikt zbrojny „do ostatniego Ukraińca „- powiedział Rudskoj .

Moskwa nie zignoruje ewentualnych dostaw samolotów i systemów obrony przeciwlotniczej do Kijowa, a także „od razu odpowiednio zareaguje”, jeśli spróbuje się ustanowić strefę zakazu lotów nad Ukrainą – podkreślił.

Liczba zagranicznych najemników i bojowników na Ukrainie, która osiągnęła 6,6 tys., zaczęła spadać – nie tylko z powodu precyzyjnych uderzeń w ich bazy i obozy szkoleniowe, ale także z powodu ucieczki do sąsiednich krajów. Według Rudskoja w ciągu ostatniego tygodnia na terytorium Ukrainy nie pojawił się ani jeden zagraniczny najemnik, a 285 bojowników.

Aspekt humanitarny

Od początku operacji Rosja ewakuowała prawie 420 tys. osób z Donbasu i Ukrainy – powiedział Michaił Mizincew, szef Centrum Kontroli Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej. Jedna piąta z nich to dzieci. Ponadto Moskwa pomogła w ewakuacji 9 tys. obcokrajowców i to bez udziału Kijowa.

Strona rosyjska codziennie otwiera i będzie otwierać korytarze humanitarne dla wyjścia ludności cywilnej z obszarów działań wojennych. Jednocześnie przez cały czas strona ukraińska nie uzgodniła ani jednego korytarza w kierunku Federacji Rosyjskiej.

Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej nie dokonują ataków na obiekty infrastruktury cywilnej, podczas gdy Kijów jest zaangażowany w ich niszczenie, powiedział Rudskoj. Według niego, wszystkie 127 mostów zniszczonych na Ukrainie zostało wysadzonych w powietrze przez nacjonalistów, aby powstrzymać natarcie sił rosyjskich.

Zaminowanie wejść do portów w Odessie, Oczakowie, Czermorsku i Jużnym zostało nazwane „kolejnym przykładem lekkomyślności” przez I zastępcę szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego. Co najmniej kilkanaście odsłoniętych min zerwało kotwicę i dryfuje w zachodniej części Morza Czarnego, co stanowi realne zagrożenie nie tylko dla okrętów wojennych, ale również dla statków cywilnych.

Za: https://tass.ru/armiya-i-opk/14188667

(Tłum własne- PZ )

60 Komentarzy

Filed under Polityka

60 responses to “Pierwszy miesiąc operacji wojskowej na Ukrainie

 1. markglogg

  A ze strony ukraińskiej mamy takie dane na temat STRAT ROSYJSKICH:

  Siły zbrojne przekazały również najnowsze dane dotyczące strat Rosjan na Ukrainie. Zabitych, rannych lub pojmanych zostało już ok. 15,8 tys. rosyjskich żołnierzy. Okupanci stracili również:

  530 czołgów
  1597 wozów opancerzonych
  1033 ciężarówki
  280 jednostek artyleryjskich
  82 wyrzutnie rakietowe MLRS
  47 jednostek obrony przeciwlotniczej
  108 samolotów
  124 helikoptery
  72 cysterny z paliwem
  4 statki
  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/wiadomo-wi%C4%99cej-na-temat-zniszczonego-przez-ukrai%C5%84c%C3%B3w-okr%C4%99tu-okazuje-si%C4%99-%C5%BCe-to-nie-orsk/ar-AAVurWg?ocid=msedgntp

  Polubienie

  • Cud, że jeszcze jakikolwiek Rosjanin żyje, przy takich stratach … Dodatkowo od kilku dni na wykop.pl armia ukraińska prowadzi kontrofensywę zamykając siły rosyjskie, które i tak już się poddały albo zdezerterowały, albo zostały rozstrzelane. Trwają przygotowania armii ukraińskiej do defilady zwycięstwa na Placu Czerwonym.

   Tymczasem w Mariupolu … oj, Panie hadko słuchać, ruskie sołdaty i cywile padają z głodu jak muchy, bo nie chcą wpuścić do miasta ukraińskich konwojów z pomocą humanitarną, jak donosi TokFM od rana … Zawzięte te ruskie jak same diabły, wolą umrzeć z głodu niż przyjąć tuszonkę od Tryzuba czy tam innego DEMOKRATY …

   Przetłumaczyłem jeszcze jeden tekst z southfront, tym razem:
   Zbrodnie wojenne w Mariupolu: nowe zeznania naocznych świadków (25.03.2022)[wideo]

   Zbrodnie wojenne w Mariupolu: nowe zeznania naocznych świadków (25.03.2022)[wideo]

   P.S. Nie kojarzę gdzie widziałem taki obrazek, na którym mapę Upadliny obrysował ktoś tak, że wygląda jak świnia zeżerana przez wkurzonego ruskiego niedźwiedzia – i kwiczy „Za szto?!?”
   Da mi ktoś linka do tego obrazka?

   Polubione przez 2 ludzi

  • Paweł

   Wystarczy się chwile zastanowić i od razu widać, że dane ukraińskie są całkowicie niewiarygodne, gdyż przy takich stratach wojsko rosyjskie byłoby w całkowitej rozsypce, a Ukraińcy zestrzelili więcej samolotów niż mieli rakiet itd.

   Polubienie

 2. Pingback: Na Ukrainie wojna a hiena GlobalnejŚwiadomości żeruje – Grypa666

 3. Arkaim

  Na Maderze byc moze wybuchnie wulkan. Oby wrobelki po obu stronach Atlantyku nie mialy powazniejszych problemow niz Putin i Ukraina. Ten wulkan rzadko wybucha a takie bywaja wredne i fala tsunami moze byc nieprzyjemna

  Polubienie

 4. Kojak

  Jak Ruscy dale,j beda tak ta ta wojne prowadzic, to ja przegraja ! Jak mozna dopuscic zeby dzialala lacznosc, telefony, internet ,glowne drogi nie byly poblokowane , ladowaly samoloty z bronia od zydobanderowskich skurwysynow z POLIN . Toc te samoloty powinny byc roztrzaskane rakietami na kawalki

  Polubienie

 5. Panie Pawle, dzięki za tłumaczenie.

  Polubienie

 6. Pingback: Drugi miesiąc wojenki żydłackiej na Upadlinie – Grypa666

 7. Paweł

  Analiza w kontekście wojskowym K. Siwkow

  Analiza w kontekście ekonomicznym K.Siwkow

  Ucieczka Czubajsa i innych szczurów z okrętu analiza W. Katasonowa

  Początek oczyszczania gospodarki z pasożytów analiza W. Bogłajewa

  Polubienie

 8. Paweł

  Stan na wieczór 25.03.2022 r.

  Polubienie

 9. Paweł

  Informacja w pigułce

  Polubienie

 10. Sławobor

  Telefonii komórkowej nie likwidują bo po pierwsze sami muszą mieć łączność miedzy sobą a po drugie po numerach kierunkowych namierzają najemników. Głownie polują na Anglików. To samo z internetem. IP to lokalizacja sprzętu.

  Polubione przez 1 osoba

 11. kika22

  Pierwszy miesiąc operacji wojskowej na Ukrainie

  Strachy na Lachy u Ukrów i są już pierwsze efekty militarystów w Polin.

  100 mld zł na polską armię? PiS chce radykalnie zwiększyć wydatki na wojsko

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/100-mld-zl-na-polska-armie-PiS-chce-radykalnie-zwiekszyc-wydatki-na-wojsko-8288355.html

  Goje, będziecie żreć szczaw i mirabelki, ale harmaty muszą być, zamiast masełka! Za szaleństwa obecnej czosnkowej władzuni, zapłacą wasze wnuki i prawnuki.

  Rząd wyprowadza finansowanie armii poza budżet. „Ekonomiczny analfabetyzm”

  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/rzad-wyprowadza-finansowanie-armii-poza-budzet-ekonomiczny-analfabetyzm/k4m031x

  Hej!

  Polubienie

 12. kika22

  Pierwszy miesiąc operacji wojskowej na Ukrainie

  Informacje dla naiwnych, co to jeszcze nie wiedzą, kto najlepiej zarabia na żydowskich wojenkach i wojnach.

  Banki wojny się nie boją. Dywidendy w tym roku będą wysokie

  https://businessinsider.com.pl/finanse/wojna-nie-zaszkodzi-polskim-bankom-jakie-wyplaca-dywidendy/lqpkmzh

  Giganci branży obronnej po cichu zarabiają miliardy na wojnie w Ukrainie

  https://forsal.pl/biznes/przemysl/artykuly/8377224,giganci-branzy-obronnej-zarabiaja-miliardy-na-wojnie-w-ukrainie.html

  Hej!

  Polubienie

 13. kika22

  Pierwszy miesiąc operacji wojskowej na Ukrainie

  Ile to już miesięcy trwa, syryjska rozpierducha? Czy podobnie będzie z Ukrami?

  10 lat destrukcji i rozlewu krwi. Rocznica wojny domowej w Syrii

  https://pcpm.org.pl/10-lat-destrukcji-i-rozlewu-krwi-rocznica-wojny-domowej-w-syrii.html

  Is fecit, cui prodest

  Wojna z terroryzmem, wojna w Syrii. To oni liczą zyski

  https://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/wojna-z-terroryzmem-wojna-w-syrii-to-oni,111,0,1962095.html

  Hej!

  Polubienie

 14. markglogg

  A w Polsce, całkiem poważne AUTORYTETY oraz MASMEDIA tak modelują PRZYSZŁOŚĆ:

  Generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych i były wiceminister obrony narodowej, był w piątek gościem Kamili Biedrzyckiej z „Super Expressu”. Komentując skutki wojny rosyjsko-ukraińskiej wyraził opinię, że obwód kaliningradzki jest polskim terytorium okupowanym przez Rosję i należy się o nie upomnieć.

  No pięknie, nic tylko brać z tego co pozostanie po Likwidowanej Rossii.

  https://marucha.wordpress.com/2022/03/25/gen-skrzypczak-polska-powinna-upomniec-sie-o-obwod-kaliningradzki/

  A jakaś, najwyraźniej POWAŻNA polska telewizja, tak sobie wyobraziła poszerzenie POŁUDNIOWEJ POLSKI, aż do jej granicy na Zbruczu w okresie międzywojennym:

  A jak dotąd, po miesiącu działań „wojennych” możemy w Polsce zaobserwować DWA ZASADNICZE FAKTY:

  1 – Kolonizację Polski „MIĘKKĄ SIŁĄ” 2 milionów przybyłych na terytorium Polski z Ukrainy KOBIET i DZIECI.

  2 – Okupowanie Polski przez TWARDĄ SIŁĘ kilku(nastu) tysięcy przybyłych zza Oceanu, doborowych jednostek US ARMY.

  Co te dwa fakty, powiązane ze sobą, w praktyce oznaczają, proszę się samemu zastanowić.

  Polubione przez 1 osoba

 15. Paweł

  Analizy aktualne i starsze

  Polubienie

 16. Sławobor

  Rosja faktycznie przechodzi na złoty rubel
  Bank Rosji opublikował fundamentalne wiadomości.

  „Bank Rosji… od 28 marca 2022 r. będzie kupował złoto od instytucji kredytowych po stałej cenie. Cena od 28 marca do 30 czerwca 2022 r. włącznie wyniesie 5000 rubli za 1 gram”.

  W rzeczywistości ogłoszono powiązanie rubla ze złotem. Jeden karat złota (0,2 g) to 1000 rubli. Bardzo symboliczne… Pozostaje tylko denominować!
  https://cbr.ru/press/pr/?file=25032022_192430DKP25032022_182539.htm

  Polubienie

 17. Przetłumaczyłem przystępny art nt. gazu za ruble. Wg autora, to koniec globalnego dolara. Zobaczymy.
  https://piotrbein.net/2022/03/25/gaz-i-dobra-rosji-za-ruble-koniec-ery-dolara-jako-swiatowej-waluty-rezerwowej/

  Polubienie

 18. Światowidzie, świetny wstęp do „Natarcie Rosji i nowego świata”, zlinkowałem u siebie. Gratuluję też wytrwałości u Bacy 🙂

  Polubienie

 19. Paweł

  26 marca. Podsumowanie minionego tygodnia

  Mówi dyrektor Instytutu Badań nad Kryzysami Narodowymi Nikołaj Sorokin.

  Wojna na Ukrainie (26.03.22 o godz. 20:00): Priorytetem staje się zniszczenie zgrupowania Donbasu Sił Zbrojnych Ukrainy
  Komentarz Jurija Podoliaki

  Polubienie

 20. markglogg

  Akurat przeczytałem, że do lipca bieżącego roku w Rosji cena jednego grama złota będzie sztywna i wynosić 5000 rubli.

  W Polsce 1 gram złota kosztuje dokładnie 269 złotych. Stąd można wyliczyć, że przy aktualnej cenie dolara 4,26 zł, to cena w rublach 1 dolara to prawie dokładnie 80 rubli. A Bidet dzisiaj w Warszawie zapewnił, że rubel jest ŚMIECIEM, jako że jeden dolar jest warty aż 200 rubli. Czyli dokładnie 2,5 razy mniej niż OPARTA NA ZŁOCIE wartość rosyjskiego rubla.

  No i cyrk w postaci ROSYJSKIEGO ATAKU na dolara jako waluty ogólnoświatowej najwyraźniej się zaczął!

  Polubienie

  • Tak to za rozwałkę dolca motłoch obwini Putina, a nie ż-banksterię. która to zaplanowała na korzyść juana, waluty nowego gojowskiego konia trojańskiego naganiającego świat w pułapkę NWO.
   Padażdjom, uwidim.

   Polubienie

 21. kika22

  Blitzkrieg?

  Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii: Wojna na Ukrainie może trwać lata i być bardzo krwawa

  https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/8367376,wojna-na-ukrainie-moze-trwac-lata-i-byc-bardzo-krwawa-szefowa-msz-wielkiej-brytanii.html

  Wojenka już trwa przeszło osiem lat.

  Wojna rosyjsko-ukraińska (od 2014)

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_rosyjsko-ukraińska_(od_2014)

  Hej!

  Polubienie

 22. kika22

  W Polin, czosnkowi już nakręcają spiralę zbrojeń!

  Potrzebujemy biliona zł na polską armię

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/ile-potrzebujemy-pieniedzy-zeby-unowoczesnic-polska-armie-kwota-zwala-z-nog/84hgzft,79cfc278

  Hej!

  Polubienie

 23. Arkaim

  Ze slowackiego forum pravdask
  Autor MI68
  „Mozno pomozu tieto POLSKE stihacky zachranit europa a novy svetovy poriadok ako to povedala ukrajinska poslankyna s kalasnikovom na hrudi mi bojujeme za europu a NOVY SVETOVYPORIADOK. Ze by tie stihacky za podakovanie poliakov ukrajinskym Banderovcom ktory drali poliakov za ziva vyse 200000 ludi ak by ti vstali zmrtvych tak by polskej vlade dali ten pocit ako sa umiera v takych mukach!!! Poliaci vy nemate ani kusok ucty k tym vasim obcanom zavrazdenym ukrajinskymi banderovcami. No hnus.”

  Polubienie

 24. markglogg

  Są dalsze konsekwencje tego, że 1 gram złota będzie sprzedawany przez Bank Centralny Rosji za 5000 rubli.

  Wczoraj 1 rubel kosztował dokładnie 0,033 zł, a więc cena 269 zł za 1g złota w Polsce odpowiadała 269/0,033 = 8,151 rubli, czyli była wyższa aż o 3/5 ceny za jaką Rosja chce handlować posiadanym przez nią złotem. To 3/5 to jest dokładnie 60 procent, o które, logicznie, winna wzrosnąć wkrótce (dzisiaj jest niedziela a więc NIC NIE BĘDZIE) wartość rubla na rynkach światowych.

  Jak już zauważyłem, CBR usiłuje tym ruchem „zepchnąć” wartość dolara do jego przedmiesięcznej wartości ok. 80 rb, (obecnie, tj. do dzisiaj, jego wartość rynkowa wynosi ok. 80 + 3×16 = 128 rb, a zatem nie 200, jak to przesadził przedwczoraj w Warszawie ten ŚMIECIOWY PREZYDENT Bidet/Beiden.)

  Jakich społecznych skutków należy się spodziewać, po tym wczorajszym FINANSOWYM CUDZIE tzw. Ruskiego Miru (tj. Świata)?

  Otóż kilka dni temu, na okupowanych przez Roję terenach UA, Rosja zaczęła wypłacać emerytom i „budżetowym” ich miesięczne pobory, zapewne w rublach. Ponieważ to chwilę potrwa, zanim rubel się wzmocni o te planowane 60 %, więc ta liczna (w Polsce to ok. 50 % populacji) grupa społeczna się poczuje NAGLE WZBOGACONA w porównaniu z wciąż zarabiającej w hrywnach części populacji UA. Także rosyjscy „kontraktnicy” dostaną finansowego „kopa” by lepiej „pracować” nad re-rusyfikacją UA. A w samej Rosji ZWYKLI LUDZIE nagle poczują się DOWARTOŚCIOWANI – i to finansowo – w porównaniu z obywatelami krajów, w których dominuje dolar.

  Oczywiście będą stratni tzw. ZWYKLI SPEKULANCI, który namolnie wymieniali w bankach Rosji, po wybuchu tej „wojny”, trzymane w nich ruble na dolary. I oczywiście poczują się, jakby nagle znaleźli się w przysłowiowej D…, także te tysiące młodych, ambitnych pracowników IT, które wyjechały, w ostatnim miesiącu z Rosji. Nagle bowiem odkryją, że uciekając „na Zachód” nie zrobili wymarzonego biznesu…

  Ot, RUSKI MIR najwyraźniej się uwziął na ROTSZYLDOWCÓW.

  Polubione przez 1 osoba

 25. kika22

  Ruch i ruchanie w żydowskim interesie musi być, bez względu na wojny, które od wieków sami wywołują!

  Ukraina z sukcesem plasuje obligacje wojenne o wartości 280 mln USD, a Rosja technicznie bankrutuje i nie wypłaca 29 mld USD odsetek

  https://strefainwestorow.pl/artykuly/obligacje/20220303/ukraina-obligacje-wojenne

  Hej!

  Polubienie

 26. Janka

  —— uśmiech na Niedzielę :)).

  Polubienie

 27. Bazyli

  Globaliści a wojna na Ukrainie. Trumpowcy w USA oczekują że dojdzie do oczyszczenia Ukrainy i Tajwanu z totalitarnego globalizmu

  https://niezaleznatelewizja.pl/index.php/aiovg_videos/globalisci-a-wojna-na-ukrainie-ewelina-frihauf/

  Polubienie

 28. kika22

  Ad markglogg

  „Oddajcie tedy, co jest cesarskiego, cesarzowi, a co jest bożego Bogu.”

  Całe złoto Rosji kupiła Wielka Brytania

  https://www.rp.pl/biznes/art862001-cale-zloto-rosji-kupila-wielka-brytania

  Hej!

  Polubienie

 29. Sławobor

  Wprowadzenie rubla w płatnościach za gaz to ponowne rzucenie koła ratunkowego Niemcom żeby mogli wydostać sie spod amerykańskiego buta i nie tylko im a całej Europie. Czy skorzystają z tej możliwości! Czy też dadzą rozwalić swoją gospodarkę, ciągnąc przy okazji kraje Europy Wschodniej na dno.

  Polubienie

 30. kika22

  Ad markglogg

  Chyba jeszcze, nikomu się nie udało, nakarmić ludzi samym zło-tem?

  Rosja na krawędzi bankructwa i z pełnym skarbcem złota. Co zrobi? To pytanie za 140 mld dolarów

  https://www.money.pl/gospodarka/rosja-na-krawedzi-bankructwa-i-z-pelnym-skarbcem-zlota-co-zrobi-to-pytanie-za-140-mld-dolarow-6747918241983232a.html

  Siła złego na jednego.

  G7 zamraża rosyjskie złoto! Kolejne ograniczenia skierowane w kierunku Moskwy

  https://obserwatorgospodarczy.pl/2022/03/26/g7-zamraza-rosyjskie-zloto-kolejne-ograniczenia-skierowane-w-kierunku-moskwy/

  Ps. Kruk krukowi oka nie wykole.

  Hej!

  Polubienie

 31. kika22

  Czy ,,wrażliwcy” nie lubią, jak się leje krew strumieniami?

  Tysiące ukraińskich Żydów wraca do Izraela. Ewakuację przygotowywano jeszcze przed wojną

  https://www.wprost.pl/swiat/10652065/tysiace-ukrainskich-zydow-wraca-do-izraela-ewakuacje-przygotowywano-jeszcze-przed-wojna.html

  Hej!

  Polubienie

 32. kika22

  Troszeczkę czosnkowej historii.

  Emigracja z ZSRR do Izraela

  https://sztetl.org.pl/pl/slownik/emigracja-z-zsrr-do-izraela

  Operacja Most

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_Most

  Hej!

  Polubienie

 33. Paweł

  „Partniory” PiS obłąkańców w dziedzinie wojny biologicznej:

  Polubienie

 34. Paweł

  Jak Stany Zjednoczone relacjonują rosyjską operację specjalną na Ukrainie. Jak zwykli Amerykanie widzą sytuację w Donbasie. Czy istnieje inny pogląd na to, co dzieje się w USA? Mówi doktor nauk chemicznych, profesor Anatolij Kliosow.

  Polubienie

 35. Paweł

  Od początku specjalnej operacji wojskowej rosyjskie siły zbrojne zniszczyły 353 dronów, 1839 czołgów i 202 wyrzutnie rakiet ukraińskich sił zbrojnych – powiedział Igor Konaszienkow, rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

  „Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zostały zniszczone 124 samoloty i 81 śmigłowce, 353 bezzałogowe statki powietrzne ( drony), 1839 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 202 systemy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 773 artylerii polowej i moździerzy oraz 1711 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych ” – powiedział rzecznik rosyjskiego MO.

  Stan na dzisiaj. 01.04.2022 r. godz. 09:35

  za: https://tass.ru/armiya-i-opk/14248221

  (Tłum własne- PZ)

  Polubienie

  • mleko z nosa

   Jakie są prawdziwe dane strat zołnierzy zabitych i rannych.

   Najboĺš vyrazna vykazaŭsia znakamity «Maršal Pieramohi» Hieorhij Žukaŭ: «Nie važna. Rasiejskija žančyny buduć naradžać boĺš saldat».

   Polubienie

 36. markglogg

  Dorzucę parę słów na temat „coś zaczęło się kiełbasić” z armią Rossii: Ukraina najwyraźniej dostaje helikoptery Mi 24 Z POLSKI

  Oczywiście przerzut polskich samolotów Mig 29 na Ukrainę nie byłby NIEZAUWAŻALNY, bo lecą one wysoko i łatwo je namierzają radary i muszą lądować/startować na dobrze rozpoznawalnych z powietrza lotniskach. A tego problemu, z przerzuceniem nawet całkiem sporej liczby post-RADZIECKICH helikopterów bojowych (z pancerną podłogą z tytanu) po prostu NIE MA. Można je było, nawet w ciągu jednej nocy, przerzucić aż na wschód Ukrainy.

  Skąd bowiem się one tam znalazły dzisiaj przed świtem by bombardować Białogard, z 40 kilometrów w głąb terytorium FR? I ponoć te bombardowania dzisiaj już powtarzały!

  Co więcej, tłumaczy to fakt, że Ruskie boją się przerzucać swe wojska z północy Ukrainy do Donbasu drogami wewnętrznymi Ukrainy: ponoć to to robią „objazdem” przez Rosję. I te POLSKIE (słowackie, bułgarskie, etc.) helikoptery zapewne osłaniają ruch ich ODTWARZANYCH wojsk w kierunku Donbasu, gdzie ponoć ma być stoczona ZAWZIĘTA BITWA!

  No i teraz możemy zrozumieć, dlaczego ukropy ZAWZIĘCIE NEGOCJUJĄ z „ruskimi” – i to od samego początku inwazji – by ZDOBYĆ CZAS na uzupełnienie niewątpliwie dużych strat ich armii w pierwszym dniu „inwazji”.

  Choć Yurasumy dziś wieczór nalegał, by NIE PANIKOWAĆ, ale dość czarno widzę dalszy los tej, zaledwie 200 tysięcznej rosyjskiej ekspedycji na ROZLEGŁA UKRAINĘ, gdzie zapewne (także koło Rzeszowa) już Z MILION poborowych instruktorzy z NATO przygotowują do dalszej walki z Rosją. Przecież od strony polskiej bez przeszkód wjeżdża tam wciąż nowy sprzęt bojowy!

  Niestety, wbrew zapewnieniom mego Yury z Sumy, czarno widzę przyszłość Rosji w najbliższych miesiącach. Podobnie jak ten jego starszy kolega Onfurienko (tak jego nazwisko zapamietałem), który dziś wieczór zauważył, ze praktycznie ZAPRZESTANO w Mariupolu likwidację resztek „oazy” banderowców „Azowa” !

  Przecież CAŁA ARMIA UKRAINY JEST PRECYZYJNIE DOWODZONA „Z POWIETRZA” (satelity) przez FACHOWCÓW Z NATO!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.