Rosyjska rewolucja muzyczna z lat 1980/1990

kino2

Przełom lat 1980/1990 w ZSRR, to nie tylko zmiany polityczne, ale to także niemal rewolucja muzyczna i obyczajowa.
W Polsce były to zjawiska niemal zupełnie nie zauważone, gdyż solidarnościowo-transformacyjny bałagan odwracał uwagę Polaków od tego, co dzieje się za ich wschodnimi granicami.

Muzycznie kraje postradzieckie konsumowały produkty zachodniej, głównie amerykańskiej i angielskiej pop-kultury. Nie tylko na  Zachodzie, ale także na Wschodzie powstawało wiele zespołów punk-rockowych, heavy metalowych ( nazywany muzyką szatana), bluesowych, grających grunge, a także popularne disco itd., itp.

Pozostając w wakacyjnym nastroju, proponuję krótką podróż na muzyczny Wschód, do ZSRR i Rosji lat 1980/1990, ale także do lat obecnych.

A to już wykonanie 35 lat później  ( jakże aktualne polityczne przesłanie !) :

A to bodaj najbardziej kultowy zespół przełomu 1980/90 grupa Kino, a szczególnie jej wykonawca Wiktor Coj ( który zginął tragicznie w wypadku drogowym)

Ostatni koncert: zespołu KINO z wokalistą Wiktorem Cojem ( matka Rosjanka, ojciec Koreańczyk; Witia mieszkaniec Petersburga – za jego czasów jeszcze Leningradu)


Po latach ( ale oczywiście bez Wiktora Coja)

Wspomnienie ( wspominający, to inna gwiazda, lider i założyciel zespołu DDT  Jurij Szewczuk):

Fenomen rosyjsko-amerykański, zespół Gorky Park

„Gorky Park” i grupa Scorpions na Moskiewskim Muzycznym Festiwalu Pokoju w Łużnikach, 1989

Aleksiej Biełow • Aleksander Iwanow utwór ” WRÓCĘ (Wybacz mi)” Koncert jubileuszowy zespołu „Rondo”, 2011

http://gorkypark-band.ru/index.php/2022-07-20-13-54-17.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gorky_Park

po latach:

Nikołaj Noskow • Aleksiej Biełow, utwór „BANG” (GORKY PARK) | Koncert rocznicowy Nikołaja Noskowa, 2011

Rosyjski heavy metal:

Zespół ARIA – utwór „Ulica róż” (1988)

po latach:

ARIA – utwór „Torrero” (koncert rocznicowy z okazji 30-lecia zespołu)

Inna wielka gwiazda DDT i jej solista z… kupiecką duszą Jurij Szewczuk

Rozmowa z W. Putinem:

A oto dwa koncerty ( Kijów 2008 i Moskwa 2017), które są świetnym, choć gorzkim komentarzem do obecnej wojny na Ukrainie:


Krytycznie i groźnie po latach:

Moskwa

Mińsk

11 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

11 responses to “Rosyjska rewolucja muzyczna z lat 1980/1990

  1. Aculeus

    Moja subiektywna ocena: rock z okresu sowieckiego był na wyższym o niebo poziomie artystycznym niż obecne wycie na angloamerykańskie kopyto, coraz wyraźniej czarcie.

    Polubienie

  2. Paweł

    Grupa Akwarium

    Pierwsza wersja piosenki pojawiła się w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy przed domem BG przy ulicy Sofii Perowskiej (obecnie Małaja Koniuszennaya) w Petersburg. Potem piosenka pozostała niewykorzystana i trafiła do archiwum na wiele lat. Jednak ostatnio, z nieznanych nauce przyczyn, odrodziła się i jednocześnie nabrała ostatecznej formy.

    Nagrano w Londynie latem 2014 roku.
    Muzycy – Boris Grebienszczikow, Aleksander Titow, Paul Stacey, Jeremy Stacey

    https://www.aquarium.ru/ru/musicians

    https://dydki.info/song/1588228451.1523249809-Boris_Grebencshikov_i_ansambl_Akvarium_-_Ploskost.html

    Polubienie

  3. Paweł

    A to Akwarium w znanym klubie moskiewskim Krokus
    Koncert z okazji wydania nowego albumu „Sól”.
    Moskwa, Krokus City Hall, 6 grudnia 2014 r.
    Skład: BG (solista), Paul Stacey (gitara), Jeremy Stacey (perkusja), Sasza Titow (bas), Aleksiej P. Zubariew (gitary), Andriej Surotdinow (skrzypce), Sharr & Gleb Grebenshczikov (perkusja), Brian Finnegan (flety), Boris Rubekin (klawisze

    Polubienie

  4. Paweł

    Za wikipedią

    Akwarium to jeden z najstarszych radzieckich i rosyjskich zespołów rockowych. Skład uczestników przez prawie pół wieku istnienia grupy kilkakrotnie się zmieniał, a tylko wokalista i inspirator ideologiczny grupy Boris Grebenshchikov (znany również jako BG) jest członkiem grupy od momentu jej powstania 1972 wraz z Anatolijem Gunitskim . Do czasu rozwiązania grupy w marcu 1991 roku jej podstawą był kwartet muzyków: Boris Grebenshchikov, Michaił Feinstein , Dyusha Romanov , Wsiewołod Gakkel . W różnych okresach Grebenshchikov współpracował także z: Mike Naumenko , Sergey Kuryokhin , Olegi Sakmarov , Boris Rubekin, Edmund Shklyarsky , Evgeny Guberman , Alexander Kondrashkin , Alexander Lapin , Piotr Troshchenkov , Ivan Voropeev , Andrey Reshetin , Sergey Shchurakov i wielu innych.

    Polubione przez 1 osoba

  5. Paweł

    Istniały też grupy niemal hermetyczne, budujące swój wizerunek na ” dziwacznej elitarności”, niemal mroczności, np. Agata Christi ( Kristi)

    https://agata.rip/video

    Polubienie

  6. Paweł

    „Dziecięce rozmowy”

    Polubienie

  7. mleko z modą

    Ile ludziom potrzeba do życia zachód żre hamburgery i cola i wyglądają już jak mutanty. Ja żre boczek a i czasami paparykowans słonina zapisem najczęściej mlekiem i mimo swoich lat nie znam żadnego gnoja co mi w pracy zdrowiu wysiłku sprosta XXI wieczne mięczaki należysz do grupy nawet jak popada podczas suszy i tak poza rolnikami ogrodnikami każdy będzie jęczał że pada jak nowo wykształcony odpad NEO o technice to widać po rolnikach coraz więcej długów większe maszyny i budynki produkujące dla fastwodoe i mutantów żarcie to co się rodzi po jankeskich zachodnich mutantach to zdechnie i bez wojny Muzyka i ogólnie cudze chwalicie swego nie znacie jsak gusi

    Polubienie

  8. Emilian58

    Demoludy po rozpadzie zaczęły łykać ten zgniły zachód jak małpy banany! A gdy już powłaziły do eurochlewu to zrobiło im się tak dobrze że dobrze im tak.

    Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.