Polskie MSZ przyznaje: Jesteśmy bezsilni wobec Litwy

Litwa

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekonuje, że stosunki z Litwą nie ulegną zmianie, mimo dostrzeganego przez MSZ faktu dyskryminacji ludności polskiej na Wileńszczyźnie.

Przełom w dwustronnych stosunkach resort uzależnia z kolei od konkretnych posunięć strony litewskiej, których bezskutecznie – jak przyznaje ministerstwo – domagają się władze w Warszawie.

MSZ przyznaje, że Litwini do tej pory nie wywiązali się z dwustronnych zobowiązań, nie przestrzegają też zapisów innych aktów dotyczących ochrony mniejszości narodowych w stosunkach międzypaństwowych.

Mimo tego MSZ zapowiada, że „przełom” we wzajemnych stosunkach zależeć będzie od zmiany polityki wobec ludności polskiej na Wileńszczyźnie: „Jakikolwiek przełom w stosunkach polsko – litewskich będzie uzależniony od rozwiązania przynajmniej jednego z problemów, sygnalizowanych przez Polaków na Litwie” – głosi odpowiedź MSZ.

W granicach Republiki Litewskiej żyje około 200 tysięcy Polaków, głównie na Wileńszczyźnie. Ich podstawowe postulaty to zachowanie szkolnictwa w języku polskim oraz zwrot prawowitym właścicielom oraz ich spadkobiercom ziemi zagrabionej przez litwinów na Wileńszczyźnie. Postulaty te do tej pory nie zostały spełnione.

Od 25 lat niepodległa Litwa zabrania miejscowym Polakom zapisywania swoich nazwisk w oryginalnym, ojczystym zapisie, właśnie ze względu na nieobecność polskich znaków w oficjalnym alfabecie.

Ale, jak donoszą media, 10 lutego mer Wilna Remigijus Šimašius uroczyście odsłonił w mieście nazwę jednej z ulic w języku islandzkim. Tabliczka zapisana w języku islandzkim, została oficjalnie zawieszona i odsłonięta budynku przy ulicy… Islandzkiej 1. Nazwa ulicy a także jej zapisanie w języku islandzkim mają być swoistym uhonorowaniem Islandii za to, że była pierwszym państwem, które 11 lutego 1991 uznało niepodległość Republiki Litewskiej.

Kontrastuje to z faktem, że państwo litewskie od lat zwalcza wszelkie napisy urzędowe w języku polskim. Polacy z Wileńszczyzny zwracają uwagę, że władzom Wilna nie przeszkadzało, że islandzki zapis zawiera litery nie występujące w litewskim alfabecie. Równie bezwzględnie litewskie władze tępiły tabliczki z nazwami ulic także w języku polskim, jakie występowały w rejonach zamieszkanym w więszkości przez Polaków. Administracje tych rejonów były karane grzywnami idącymi w dziesiątki tysięcy litów.

Toteż inicjatywa mera Wilna wzbudziła pełne gorycze komentarze rodaków z Wileńszczyzny. „Mer Wilna uhonorował Islandczyków a nie potrafi uhonorować polskich mieszkańców miasta” – napisał profil „U siebie w Wilnie” prowadzony przez lokalnych Polaków.

Patrząc na politykę polskiego MSZ powstaje szereg pytań dotyczących planowanych działań rządu wobec problemu dyskryminacji Polaków zamieszkujących Wileńszczyznę. Od 20 lat postępuje systematyczna, brutalna lituanizacja mniejszości polskiej na Litwie. Litwa dąży do wynarodowienia Polaków i Pan Waszczykowski to rozumie.

Tymczasem jaki jest strategiczny cel państwa polskiego? Od ponad dwudziestu lat są nim dobre stosunki z państwem litewskim. Na pierwszym miejscu nie jest stawiane dobro mniejszości i walka o mniejszość polską na Litwie. Na pierwszym miejscu od dwudziestukilku lat, niezależnie od tego, jaka ekipa będzie rządziła, najważniejsze są stosunki dobrosąsiedzkie z państwem litewskim.

Trzeba stosować twarde metody nacisku gospodarczego, politycznego. Po prostu trzeba zacząć ostro i twardo walczyć o interesy Polaków na Litwie, a mamy ku temu instrumenty. Zaś Litwa nie jest jako państwo, z całym szacunkiem, nie jest żadnym strategicznym zwornikiem czegokolwiek w Europie środkowo-wschodniej. I trzeba to z pełną, może niekoniecznie zbyt głośno o tym mówić, ale z pełną stanowczością zacząć to wykorzystywać i realizować.

JAN RADŽIŪNAS

za:http://ndp.neon24.pl/post/129671,polskie-msz-przyznaje-jestesmy-bezsilni-wobec-litwy

Reklamy

15 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

15 responses to “Polskie MSZ przyznaje: Jesteśmy bezsilni wobec Litwy

 1. Rządzące w Polsce syjonistyczne kreatury podpisały 26 kwietnia 1994r. w Wilnie „TRAKTAT między IIIRP a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy”. Reżimowi IIIŻydo-RP nie przeszkadzało, że podpisanie traktatu poprzedziła brutalna, z użyciem broni palnej, akcja litewskiej policji tłumienia protestów Polaków ograbianych z ziemi przez litewski żydo-reżim. Ciekawe, że na brutalne traktowanie Polaków litewski żydo-reżim mógł sobie pozwolić dopiero wtedy, gdy władza w Rosji została skutecznie opanowana przez żydostwo, co nastąpiło wraz z objęciem urzędu prezydenta Rosji przez B.Jelcyna

  Polubione przez 1 osoba

  • jeb henryka ptasznika

   Panie Dariuszu jak to jest ,ze pejsate psinki są bezradne wobec państewka , ktorego na mapie nie widać , a tak cudownie , zaradnie szczekają na Rosję . Kwadratura koła pejsatych śmierdzieli i nic ponad to , a goje zwłaszcza ci czytający Niezależną niech głupiznie żydowskiej potakują .

   Polubione przez 2 ludzi

   • Bardzo celna uwaga (dlatego pozwoliłem sobie ją wytłuścić) – cóż syjonistyczny Żyd ma jeden cel: niszczyć Słowian i w ogóle białą rasę.

    Polubione przez 1 osoba

   • jeb henryka ptasznika

    W ramach uzupełnienia głupiznie żydowskiej sztucznie przez nich płodzonej , która ma ogłupiać gojów . Gdy się czyta te ich gazetki – cudownie to widać .

    Polubione przez 1 osoba

   • jeb henryka ptasznika

    Niestety potem mamy takie kwatki , że babcia z dziadziusiem wyjdą na ulice i krzyczą , że Putin wymordował Polaków w Smoleńsku , Rosjanie wymordowali inteligencję Polską w Katyniu ( ani słowa o Żydach ) itp , ale to już ciężka praca pejsatych mediów , Rydzola jego specow od historii , programów w TV Historia i fury pieniędzy inwestowanych w zgąbczanie mózgów .

    Polubione przez 1 osoba

 2. jeb henryka ptasznika

  Chciałbym tylko zapytać czy WPS był wczoraj obecny na uroczystościach związanych z 71 rocznicą urodzin gen Iwana Czerniachowskiego ? . Organizatorem była ambasada Rosji . Uroczystości odbyły się na wpół rozjeb. pomniku generała . Pytam , bo żydomerdia pejstate , że stało kilka osób z transparentem WIERNI POLSCE SUWERENNEJ . Może pan Dariusz lub pan dr odpowie .Dziękuje .

  Polubienie

 3. jeb henryka ptasznika

  Poprawnie : żydomedialne gówno informowało ,że wczoraj miało stać kilka osób z transparentami wierni Polsce suwerennej.

  Polubienie

 4. kojak

  PRAWDZIWA TWARZ SYJONISTYCVXZNYCH SMIECI W CALEJ KRASIE ! MORDE TYLKO WYCIERAJA SOBIE POLSKA ! kOLEJNY RAZ WIDAC CO ZA TA ODRAZAJACA MASKA SMIECI I OSZUSTOW SIE KRYJE

  Polubienie

 5. nina

  —–nie na temat -ale……./ tłumacz goo /
  https://dublinsmick.wordpress.com/

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s