Polskie słupy graniczne nad Odrą

odra_slupygraniczne

Gdy orły nasze, lotem błyskawicy,
Spadną u dawnej Chrobrego granicy

Adam Mickiewicz, Epilog do Pana Tadeusza

27 lutego 1945 r. polscy żołnierze wbili pierwsze słupy graniczne w Odrę. Ten symboliczny akt zwiastował koniec tysiącletniego „Drang nach Osten”. Polacy, jeszcze przed końcem wojny i przed Poczdamem, pokazali swoją wolę powrotu na piastowską rubież. Poza marginesem ślepców i zacietrzewionych, linię Odry i Nysy Łużyckiej popierały wszystkie polskie siły polityczne. Przesądzającym czynnikiem dla ustanowienia tej linii, jako zachodniej granicy Polski, było poparcie Stalina podczas Konferencji w Poczdamie.

Spełniły się marzenia pokoleń – Mickiewicza, Pola, Wysłoucha, Parczewskiego, Popławskiego, Jakimiaka (pierwszy, który zaproponował granicę na tych rzekach, choć bez Szczecina), i wielu, wielu innych zasłużonych dla polskiej myśli zachodniej. Dlatego też rok 1945 był nie tylko rokiem klęski, ale również rokiem wielkiego zwycięstwa Polski. Klęska polityczna przeminęła, zaś wiekopomne zwycięstwo nad Niemcami trwa. To rocznicę postawienia słupów granicznych na Odrze powinniśmy dzisiaj czcić w Polsce. W zamian mamy celebrację klęski, jałowego straceństwa tzw. żołnierzy wyklętych. Obecny establishment topi Polskę w przygnębiającym, ofiarniczym patriotyzmie, gdzie – w istocie – samobójcza walka bez jakichkolwiek widoków, stanowi najwyższą wartość. Za dzisiejsze zarażanie młodych pokoleń patriotyzmem wypełnionym niewłaściwą, błędną, a czasami złowrogą treścią, możemy zapłacić w przyszłości kolejną hekatombą…

W necie znalazłem bardzo ciekawy film Pana Grzegorza SanikaZagadka Zachodniej Granicy Polski – Gra Stalina, który udostępniam poniżej. P. Sanik prowadzi również interesujące strony – blog – eloblog i stronę – elomaps.com

Mam małe uwagi do filmu – jak niepotrzebne uszczypliwości wobec powojennej Polski, która akurat w decydującym stopniu przyczyniła się do odbudowy infrastruktury Ziem Odzyskanych, ich polonizacji i zbudowania poczucia trwałości połączenia z pozostałą częścią Polski (działalność ministerstwa ZO z Gomułką na czele i oczywiście później), czy powoływanie się na Bogdana Musiała, polsko-niemieckiego historyka (także IPN), który próbuje udowodnić, że Polacy nie chcieli tych ziem i że Stalin je im wmusił, a już Szczecin to nam szczególnie wmuszono. Także podane argumenty przeciwko włączeniu ZO do Polski kompletnie się w procesie historycznym nie sprawdziły. Ale to doprawdy drobnostki, więcej miejsca zajmujące na piśmie niż w filmie. Generalnie polecam ten ciekawy film PT Czytelnikom JN.

 

za: http://www.jednodniowka.pl/news.php?readmore=625

6 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

6 responses to “Polskie słupy graniczne nad Odrą

 1. Edward.

  „Z modlitwy do niemieckiego Boga”:

  …[…]Spraw Boże, żeby lud polski gromadami zamieniał się w popiół. Użycz nam nieznanej rozkoszy mordowania dorosłych, jak też i dzieci… Będziemy wołać umierając: zmień o Panie, Polskę w pustynię…[…]…

  Tekst ukazał się na krótko przed 1 września 1939 roku nakładem „Veretinung zum Schutze Oberschlesiens”( Niemiecki Komisariat Plebiscytowy (niem. Plebiszitkomissariat für Deutschland).

  Polubienie

 2. Fredo

  Większe zaufanie niż do tych pierd… artystów to mam do zwykłego żula spod budki z piwem .
  Wielki agent Hans Kloss po 89 roku awansował i razem z panią Madzią kręcił pejsate koło fortuny . Nie wiem może większy zarobek niż bycie agentem w międzyczasie był wujkiem dobra rada .
  Cudowny awans od gomułkowskiego super agenta poprzez wujka dobra rada kończąc na pejsatych gównach w stylu koło fortuny .
  Kazik nie moja bajka ale warto zobaczyć .Stare ale ciągle na czasie . Potrzebne to jest do tego aby to całe gówno zauważyć mimo że pokryte śniegiem i to też niezbyt białym :

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.